Türkiye’de milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren açıklamalar Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi. Bakanlık tarafından hazırlanan “Yaz tatili ve 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı faaliyetleri” başlıklı yazı Bakan Özer imzasıyla tüm okullara gönderildi. Buna göre Türkiye’yi derinden sarsan 6 Şubat deprem felaketi sebebiyle eğitimde afet bölgesine öncelik verilecek.

Deprem yüzünden bölgedeki okullarda eğitim öğretim süreci kademeli olarak başladı. Bu süreçte yaşanan eğitim açığının kapatılması için “olağanüstü durumlarda alınması gereken tedbirler” çerçevesinde yaz okulu başlatılacağı belirtildi. Bakan Özer, 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek eğitim yılının ardından afet bölgesi olan 11 ilde yaz okulu açılacağını duyurdu.

YAZ OKULU TARİHLERİ BELLİ OLDU

Afet bölgesinde eğitim yılının ikinci döneminde oluşan öğrenme kayıplarının giderilmesi için 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında yaz okullarında destekleme ve yetiştirme kursları düzenlenecek. MEB’den gelen açıklamada bu kursların 2. sınıflardan başlayıp 12. sınıflara kadar tüm öğrencileri kapsayacağı belirtildi. Öğrenci ve öğretmenler istedikleri il veya ilçede okul ve kurumlarda kurslara katılma imkanı elde edebilecek.

8. VE 12. SINIFLARDA MEZUNLARA YÖNELİK EĞİTİM

İngilizce ve Matematik derslerinde hazırlanan çerçeve programları kapsamında Bakanlığa bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında öğrenim gören istekli öğrenciler için 3 Temmuz - 1 Eylül 2023 tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları açılacak.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülke genelinde resmi ve özel eğitim kurumlarında öğrenim gören 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik bu tarihler arasında destekleme ve yetiştirme kursları düzenleneceğini duyurdu. Özer açıklamasında “Bilim ve sanat merkezleri bünyesinde bilim ve sanat alanlarında hazırlanan atölye programları çerçevesinde 2'nci sınıftan 12'nci sınıf düzeyine kadar öğrencilerin katılacağı yaz okulları açılacak.” ifadelerini kullandı.