Akciğerlerde biriken virüs, organın doğal yapısındaki mukozları bozar. Mukozların birikimi hem rahat nefes almayı engeller hem de solunum yollarında balgama yol açar. İnsanın yaşam kalitesini düşüren balgam sorunu şiddetli öksürüklere ve ses kısıklığına yol açabilir. Balgamdan kurtulmanın en etkili yolu nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı vücuda giren virüsler akciğerlere hasar verebilirler. Akciğerin mukoz sisteminde meydana gelen bozulma, balgam birikmesine ve öksürüğe neden olur. Boğaz ve akciğer üzerinde biriken balgam hem rahat nefes alıp vermeyi zorlaştırır hem de öksürük sorunu yaratabilir. Balgamı vücuttan en hızlı şekilde atacak pek çok formül tavsiye ediliyor. Ancak bunların arasında en önemlisi kapari meyvesidir.

AKCİĞERLERİ TEMİZLEYEN MEYVE

Sağlıklı bir yaşam için nefesi düzgün ve kaliteli almak gerekir. Kapari isimli bu meyve, anında öksürüğü kesen bir özelliğe sahiptir. Vücutta nefes almayı zorlaştıran ve şiddetli öksürüğe neden olan balgamı atmak için kapari meyvesi tavsiye edilir. Kendiliğinden yetişen kapari, doğadaki en güçlü B12 vitamini kaynağı olarak ünlenmiştir.

Bu ününe rağmen çoğu kişinin bilmediği kaparinin faydaları saymakla bitmez. Kapari tüketildiğinde virüslerin baş düşmanı olarak akciğerleri virüslerden temizler. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve ile vücut savunması artar. A vitamini bakımından zengin olduğu için mukoz tabakasını temizleyip balgamı tek seferde atar.

KAPARİ FAYDALARI NELERDİR?

Mukozları açtığı için öksürüğü anında kesen kapari yüksek oranda A vitamini içerir. Doğal balgam söktürücü olarak kullanılan kapari genellikle turşu formunda tüketilir. Hücre yapısındaki deformeyi engeller ve bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile hücreleri besler.

Düzenli tüketilmesi halinde kapari turşusu sayesinde vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve vitaminler tek seferde alınır. Ağrı kesici özelliği bulunan kapari kadınlarda adet düzensizliğini engeller. Sinir sistemini güçlendirdiği için MS hastalığını önlemede çok faydalıdır.

Editör: Uşak Son Dakika