Oruçların tutulacağı, sahur ve iftarların yapılacağı Ramazan ayna sayılı günler kala, pek çok gıda ürününün fiyatına zam gelip gelmeyeceği konuşulurken; bir yandan da gözler Ramazan ayının geleneksel lezzeti, Ramazan pidesine döndü. Geçtiğimiz yıl 5 TL’den satılan Ramazan pidesinin bu sene ne kadar olacağı merak konusu iken; Ramazan pidesinin güncel fiyatına ilişkin açıklama sektörün önemli temsilcilerinden birinden geldi.

Hurma başta olmak üzere, Ramazan ayına özgü tüm lezzetlerdeki fiyat artışı bir süredir vatandaşın gündemindeydi. Gıda alanının temsilcileri, Ramazan ayı öncesinde kuru bakliyat gibi ürünlere ek bir zam beklemezken; bir yandan da Ramazan pidesinin fiyatı tartışılmaya başladı. Ramazan pidesinin güncel fiyatına ilişkin NTV Haber’de açıklama yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, rakamı duyurdu. Peki, Ramazan pidesi ne kadar, kaç TL? İşte Ramazan pidesi güncel fiyatı…

“YÜZDE 55 FARK OLUR”

Ramazan öncesinde pide fiyatına ilişkin henüz bir netlik olmadığına dikkat çeken açıklamalarda bulunan Başkanı Halil İbrahim Balcı, pidenin yüksek ihtimal ile 10 TL olacağını belirtti. Balcı, açıklamasında; “Pide geçen sene 6 liradan satılıyordu, ekmek 3 liraydı. Bu sene ekmek 5 lira, pide 10 lira olma ihtimali yüksek. Maliyet hesabını yaparak ilgili kurumlara müracaat yapılacak. İllere göre gramlarda farklılık arz edebilir. Ekmekle pide arasında azami yüzde 30 fiyat farkı meydana gelmiş oluyor. Geçen yıla göre azami yüzde 55 fark olur. Önümüzdeki hafta başında netleşmiş olur” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENE 5 LİRAYDI”

Öte yandan geçtiğimiz hafta fırın ustası Muhittin Koca da Başkanı Halil İbrahim Balcı’ya benzer açıklamalar yapmıştı. Ankara için fiyatların netleştiğine dikkat çeken Koca, “300 gram pidemiz şu anda on lira. 500 gram pidemiz de 20 TL olarak yumurtalı ve susamlı ek ilave fiyatlarını belli ettik. Geçen sene normalde 5 liraydı ama bu seneki tabii maliyetler un fiyatları, işçi fiyatları, doğal gaz, enerji. Bütün bu bunları üstüne koyarsanız, bu seneki fiyatlar normal diye düşünüyorum. Maliyetimiz bizi kurtarıyor yani” demişti.

Editör: Uşak Son Dakika