Uşak Üniversitesinin yayınladığı mesajda şu ifadeler yer aldı: “Bizler Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Üniversitelerin Rektörleri olarak; 24 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes ve esir takası anlaşmasından sonra, acımasız, vahşi, insanlık dışı saldırılarına tekrar başlayan İsrail’in, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü büyük soykırımı kınıyoruz.

Bir haftalık insani aranın ardından; gelecek adına bir umut ve hayata tutunma mücadelesi veren, pek çoğu savunmasız masum bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanların zor koşullarda yaşadığı, işgal altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Cibaliye Mülteci Kampının, 02.12.2023 tarihinde bombalanması sonucu yüzden fazla masum Filistinli kardeşimiz şehit edilmiştir. Aynı saatlerde, Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sufyan TAYEH, çocukları ve aile yakınlarıyla birlikte, İsrail savaş uçaklarının Cibaliye'nin El-Faluce bölgesine düzenlediği saldırılarda, bizzat evi hedef alınarak şehit edilmiştir.

7 Ekim 2023 tarihinden beri Filistin ve Gazze'deki sivil kişi ve kuruluşları, hastane ve eğitim kurumlarını, eğitimcileri, akademisyenleri, bilim insanlarını doğrudan hedef alan bu terör saldırılarını ve bu vahşi saldırganlığa sağlanan açık ve gizli destekleri en ağır şekilde kınıyoruz ve tüm dünyanın bu duruma tepki göstermesi, kayıtsız kalmaması gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyoruz. Gazze İslam Üniversitesi Rektörü Merhum Prof. Dr. Sufyan TAYEH'e ve yakınları ile bu süreçte hayatını kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah'tan rahmet; tüm Filistinli kardeşlerimize başsağlığı diliyor; uluslararası tüm aktörleri bu insanlık suçunu önleme konusunda sorumlu ve insanca davranmaya davet ediyoruz.”

İsrail’in yaptıklarının ne bir insan ne de bir akademisyen olarak kabul edilemez olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ekrem Savaş; “Teorik fizik ve uygulamalı matematik alanında dünyada tanınmış bir bilim insanı olan Prof. Dr. Sufyan Tayeh, aynı zamanda Filistin'de, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Astronomi, Astrofizik ve Uzay Bilimleri Kürsüsü sahibiydi. Yaklaşık iki aydır masum insanlar acımasızca katlediliyor. Bu bir insanlık suçudur. Dünyanın bu yaşananlara artık ses çıkarması gerek. Bir meslektaşımı ve alanında önemli çalışmaların olan bir bilim insanını İsrail’in hain saldırısında kaybettik. Merhum Prof. Dr. Sufyan Tayeh'e ve yakınları ile bu süreçte hayatını kaybeden tüm Filistinli masumlara Yüce Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

Editör: Ömer Akkoyun