Seçimin ertesi dolardaki dengesiz yükseliş hız kesmeden sürüyor. Bu durum yatırımcıyıda doğrudan etkiliyor. Finans uzmanları seçim öncesi ve sonrası iki farklı dönem olduğunu ifade ederek çarpıcı rakamları ortaya koyuyor.

FED USUL USUL GELİYOR!

Öte yandan Haziran ayında yapılması beklenen FED toplantısı kararları, uzmanların beklentileri ve bankaların açıkladığı ihtimal raporları dahi kurda dalgalanmayı tetikliyor. FED toplantısının ilki açıklanan takvime göre 2-3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. İkinci toplantı için ise gün verildi .13 ve 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek toplantı sonucunda 14 Haziran akşamı rapor vatandaş ile paylaşılacak.

“FAİZ ARTIŞI İBARESİ…”

Ünlü ekonomist yatırım uzmanı Ceyhun Yavaş: “Her ne kadar Nisan ayı içerisinde FED toplantı tutanaklarında faiz artışına yönelik ifadesi yer almıyor dahi olsa faiz indirimine yönelikte bir ifade yer almıyor” dedi ve tahminlerini paylaştı.

BASKI EKONOMİSİ!

“Amerika'nın gündemindeki her konu dolar cinsi olan tüm varlıklarda değişmeyi beraberinde getiriyor. Bu yükseliş eğrisi siyasi belirsizlik döneminde artıyor ve bu tür bir yükseliş aslında harekette baskılamaya sebep oluyor” diyen Ceyhun Yavaş:

YA SEÇİM SONRASI?

“Dolardaki ılımlı yükseliş seçimlere kadar devam edecek. Seçim sonrası uygulanacak para politikası kapsamında elbette ki adil bir değere ulaşacaktır” dedi. Tüm bu verilerin ışığında gözler bu sabah saatlerinde dolar kuruna çevrildi.

Dolar 20 Mayıs Sabah saatlerinde hareketli bir gün girişini başlattı. 20 Mayıs Cumartesi dolar alış fiyatı 19,81 TL. Dolar satış fiyatı 19,82 TL

20 Mayıs Cumartesi günü 1 dolar 19,82 TL'den alıcısını buluyor.

UZMAN İSİM “TUFAN YAKLAŞTI!”

Dolar kuruna yönelik para piyasaları uzmanı İslam Memiş çarpıcı açıklamalarda bulundu. O sözlerinde: “İki hafta önce New York'taydım” diyerek Amerika'da beklenen iki banka iflasına, resesyon riskine yeniden değindi.

“Gözlemlerim ve görüşmelerim doğrultusunda tufan'ın yaklaştığını söyleyebilirim” diyerek kritik döneme giriş yapılacağını da altına çizdi.

ABD HAZİNE BAKANI: “1 HAZİRANDA NAKİT PARAMIZ TÜKENECEK!”

Bunun en önemli sebeplerinden biri Amerika Hazine Bakanının canlı yayında yaptığı açıklamadıydı. Janet Yellen hafta içi katıldığı bir televizyon programında şu sözleri kullandı:

“Haziran başında nakit paramızın tükeneceğini tahmin etmekteyiz. Bunun 1 Haziran gibi erken bir tarihte gerçekleşme ihtimali söz konusu ancak elbette çok fazla belirsizlik var. Yeni bilgiler elde edildikçe kongreyi bilgilendirmeyi planlamaktayım. Şu anki düşüncemiz hala budur.”