Yapılandırma kapsamında başvurularını gerçekleştiren vatandaşlar son ödeme tarihini araştırmaya başladı. Peki SGK yapılandırma ödemeleri ne zaman?

SGK prim borcu yapılandırma başvuruları Haziran ayında tamamlandı. SGK 7440 yapılandırma başvurularında borçlar peşin ya da taksitli ödenebiliyor. Bununla beraber bankalar kanalıyla ya da kredi kartıyla da ödemeler tamamlanabiliyor.

Hangi Borçlar Yapılandırılıyor?

31 Aralık 2022 tarihine kadar oluşan vergi ve SGK borçları yapılandırma kapsamında değerlendiriliyor Borçlar uzun vadelere bölünerek ödeme kolaylığı sunuluyor. 31 Aralık 2022 tarihi ve öncesine ait kamuya olan vergi, prim ve diğer borçlar için yapılandırma başvuruları başladı.

Vergi affı yapılandırma paketi içerisinde tüm borçlar yer alıyor. Taksitli ödeme seçenekleriyle beraber ana para borçlarına işleyen faizlerin de silinmesi planlanıyor.

SGK Borç Yapılandırma Tarihi

Borç yapılandırma paketi kapsamı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yapılandırma konusunda detayların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Yapılacak en geniş kapsamlı vergi borcu yapılandırma kanun teklifinin detayları da gelmeye başladı. Milyonlarca vatandaşın beklediği vergi affı borç yapılandırma teklifi Meclis'te kabul edildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenleme vergi dairelerine olan tüm borçlar şimdi yeniden yapılandırılıyor.

SGK yapmış olduğu duyuruyla prim borcu yapılandırma son ödeme tarihi hakkında detaylar verdi. Açıklamaya göre yapılandırılan SGK prim borcunun peşin veya ilk ve ikinci taksit ödemesi için 31 Temmuz son tarih olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yeni yapılandırma paketinin detaylarını paylaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere farklı kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlanıyor. Bu teklifle beraber vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri hakkında cezalar kaldırılıyor. Düzenlemeyle beraber tüm bu borçlar için belirli bir güncelleme ve taksitle ödeme imkanı sunuluyor. Vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda yer alacak. Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi de sağlanıyor. Yapılacak teklif sonrasında milyonlarca kişinin bu aftan yararlanacağı düşünülüyor.

Editör: Uşak Son Dakika