Kış mevsiminde soğuk havaların da etkisiyle cilt kuruluğu yaşanması son derece normal. Pek çok kişi soğuk havalarda cildinin kuruduğunu ve pul pul dökülme sorunları yaşadığını belirtiyor. Soğuk havalar yüzünden doğal nem dengesi bozulan ciltte yer yer çatlaklar görülebiliyor. Nem kaybı yaşamamak ve cildin dokusunu bozmamak için cilt bakımında önemli onarıcı uygulamalar yapmak gerekiyor. Eğer kışın cildiniz çok fazla kuruyorsa, günlük hayatınızda yapacağınız bazı değişimlerle cildinizin nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz.

Kışın Cildi Kuruyanların Yapması Gerekenler

Soğuk havalarda cildin doğal nem dengesini kaybetmesi son derece normaldir. Bu süreçte yapacağınız bazı uygulamalar ve alışkanlıklarla cildin daha sağlıklı bir nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz. Kış mevsiminde aşırı kuruyan bir cildiniz varsa uzman dermatologların önerilerine göz atmanız tavsiye edilir. Öncelikle kışın cilt normale göre daha hassaslaştığı için bu mevsimde bol bol su tüketmek önemlidir. Vücudu ve cildi yenilemek için mutlaka bol su içmek gerekir. Su cildin doğal nem dengesini korumasına yardımcı olurken nemli kalmasını sağlar. Kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaması için her gün yeterli miktarda su içmeye dikkat edilmelidir.

Cildi Nemlendiren Besinler Neler?

Düzenli ve sağlıklı beslenmek de cildin daha parlak, canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cildi beslemek için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir. Cildin kendi kendini yenileme faaliyetlerinde olduğu gibi su tutma kapasitesinde de kayıplar yaşanabilir. Soğuk havalarda cildin hızla nem kaybettiği bilindiğinden cildin nem dengesini korumak için şu besinler bol miktarda tüketilmelidir: Avokado, nar, domatesi, Hindistan cevizi, salatalık ve ıspanak.

Cilt Yapısına Uygun Nemlendirici Seçin

Kış aylarında cildin nemini büyük bir hızla kaybetmesini telafi edebilmek için ideal nemlendirici bakım ürünleri seçilmelidir. Her gün cilde nemlendirici kremle masaj yapmak son derece faydalıdır. Kuru ciltler için nemlendirici seçerken ürünün içeriğinde hyaluronik asit gibi nem oranı yüksek bileşenler olmasına dikkat edin. Cilde yoğun nem sağlayan yağ bazlı nemlendiriciler de kuru cilt tipi için ideal kabul edilir. Öte yandan yağlı ciltler için komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Yağ bazlı nemlendiriciler yerine su bazlı nemlendiriciler daha faydalı olacaktır.

Kışın cilt temizliği yaparken sıcak su kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sıcak su ile yıkanan yüz soğuk kış mevsiminde daha hızlı şekilde nem kaybeder. Cildi sıcak-soğuk etkisiyle tahriş etmemek ve nem dengesini bozmamak için ılık suyla yıkamaya özen gösterilmelidir. Kışın cildi kurutmayan ve nemlendirici içeriğe sahip cilt temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Cildi yıpratan ve nemini alan makyaj ürünlerinden de uzak durulmalıdır.

Editör: Uşak Son Dakika