Pandeminden bu yana daha çok hayati olduğunu anladığımız su, gelecek için de son derece önemli kaynaklardan biri. Tüm dünya kuraklık açısından risk altındayken, risk altında olan ülkelerden biri de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre Türkiye… Bu nedenle su faturası mevzu bahis olduğunda düşük tüketimin düşük maliyet olduğunu unutmamalı ve olabildiğince tasarruf yoluna gitmeliyiz.

Çevre ve geleceği katkı öncelikli kaygı olsa da bir diğer kaygı da yüksek fatura maliyetleri haline geldi. Son iki yılda fatura maliyetleri ciddi anlamda katlanırken; vatandaşların da en önemli harcamaları faturalara yapılmaya başladı. Oysaki, doğru bir tasarruf planı ile su tüketiminizi düşürebilir ve faturalarınızın daha az maliyetli olmasını sağlayabilirsiniz. Peki, su tasarrufu nasıl yapılır? İşte yöntemler…

VERİMLİLİĞİ ESAS ALIN

Su tasarrufu yapabilmek için temel olarak verimlilik kavramını esas almanız gerekiyor. Bunun da yolu, daha verimli çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi gibi su kullanan cihazları kullanmaktan geçiyor. İlk etapta daha pahalıya gelebilecek olan bu cihazlar, uzun vadede çok ciddi su tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Ayrıca, her iki makinenin de tam dolmadan çalıştırılmaması tavsiye ediliyor. Verimlilik demişken; elbette tesisattaki sızıntılar verimliliği düşüren temel faktörlerden biri oluyor. Bu nedenle sızıntıları kontrol etmek, hatta mümkünse yüksek verimli bir tuvalet ve duş kullanmak gerekiyor. Uzmanlara göre, su tüketiminin yüzde 30’una denk geldiği için tuvalet ve duş başlığı ne kadar verimli olursa, o kadar tasarruf anlamına geliyor.

KİŞİSEL ÖNLEMLER ALIN

Tasarruf yapmanın bir diğer yöntemi ise, kesinlikle alınabilecek kısa önlemlerden geçiyor. Duş sürelerinizi kısaltmak, hatta 5 dakika ile sınırlamak hem su faturanızı hem de suyu doğru kullanımınızı destekleyecektir. Almanız gereken en temel önlemlerden birisi ise muslukları kapatmak. Elde bulaşık yıkamak tavsiye edilmese de acil durumlarda yıkamak gerektiğinde musluğu gerekmedikçe kapalı tutmalısınız. Aynı şekilde diş fırçalarken de musluk kapalı konumda kalmalı ve gerektiğinde kullanılmalıdır. Eğer bir bahçeye sahipseniz, uzmanlar suni çim kullanmanızı öneriyor. Zira suni çimler az su gerektirdiği ya da hiç su gerektirmediği gibi böcek ilacı gibi ek maliyetler de oluşturmuyor.