Türkiye’nin dört bir yanında hayvancılıkla uğraşanları yakından ilgilendiren açıklamalar geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl olduğu gibi 2023 yılında da buzağı destek ödemelerini başlattı. Buzağı destek ödemelerinin hesaplara yatıp yatmadığını merak edenler internet üzerinden araştırmalara devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2023 yılı buzağı destek ödemeleri hakkında konuştu.

Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar için büyük önem taşıyan maddi destekler arasında buzağı destek ödemeleri yer alıyor. Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelecek açıklamalara odaklanan vatandaşlar bir yandan sorgulama ekranını kullanıyor. 2023 yılında buzağı destek ödemeleri hesaplara yattı mı? Buzağı destek ödemesini TC kimlik numarasıyla sorgulama ekranı…

TARIM BAKANI KİRİŞÇİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, resmi sosyal medya hesabından yeni açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesindeki çiftçilere destek olmak için her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen Bakan Kirişçi, devlet ve millet bir olarak tüm zorlukları aşacaklarını kaydetti. Çiftçilerin kullandığı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ürün güncelleme başvurularıyla ilgili konuşan bakan, mazot ve gübre destekleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Geçen seneden beri ayni olarak verilen mazot ve gübre destekleriyle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi şunları söyledi: “Depremden etkilenen 10 ilimiz için nakit olarak ödenecektir. Bu kapsamda toplam tutarı 2,8 milyar lira olan mazot ve gübre destekleri, şubat ayı sonuna kadar çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. 2023 üretim yılı ÇKS başvurusunu yapan üreticilerimizin 28 Şubat olan ürün güncelleme son başvuru tarihi 8 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştır.”

HAYVANCILIK DESTEKLERİ TARİHİ BELLİ OLDU

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların merak ettiği destekler ile ilgili tarih veren Bakan Kirişçi şunları söyledi: “Yıl boyunca ödenecek olan 530 milyon lira tutarındaki; Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Anaç Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvan Besi Desteği, Arılı Kovan Desteği, Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri, 10 ilimiz için şubat ayı içerisine çekilerek üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır.” Bunun yanı sıra depremden etkilenen 10 ilde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş için hayvan başına 500 lira ödeme, 9 milyon küçükbaş için hayvan başına 50 lira yem desteği verilecek.

KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, çiftçiler için büyük önem taşıyan Kırsal Kalkınma Desteği ile ilgili şu paylaşımda bulundu: “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları için 2022-2023 dönemi başvuru süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs'a, diğer illerde ise 28 Şubat'a kadar uzatılmıştır. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları için 2022-2023 dönemi proje değerlendirme süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs'a, diğer illerde ise 10 Mart'a kadar uzatılmıştır.”

Editör: Uşak Son Dakika