TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi Prof. Dr. Barış Metin Uşak Valiliğine bir dilekçe yazarak, Aktaş Köyü çamlığında gençleştirme adıyla yapılan ağaç kesiminin durdurulmasını istedi.

Metin dilekçesinde 18 Şubat Cumartesi günü Uşak Son Dakika İnternet Haber Sitemizde yayınlanan haberimizi referans göstererek, Uşaklıların göz bebeği Aktaş Çamlığında kesilen ağaçların Uşak kamuoyunda büyük üzüntüye yol açtığını da belirtti.

Uşak Valiliğine Metin tarafından verilen dilekçede; “2023 yılı Ocak/Şubat aylarında Uşak Aktaş köyü çamlığında Orman İşletme Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ağaç kesimi ve bu konuya dair gelişmeler ve tepkiler, 18.02.2023 tarihinde Uşak yerel basınında Salih KILINÇ imzasıyla yayınlanmıştır.

(Bkz. https://www.usaksondakika.com/usaklilarin-goz-bebegi-aktas-camliginda-kesilen-agaclar-tepki-cekti )

Ayrıca konuya dair sosyal medya üzerinden ve il temsilciliğimize bizzat telefonla ulaşarak üzüntülerini ve itirazlarını belirten çok sayıda vatandaşımız da vardır.

Söz konusu haberde yer alan fotoğraflar ve sahada yapılan incelemede göstermektedir ki Uşak Aktaş köyü çamlığında gençleştirme amacıyla yapıldığı belirtilen ağaç kesimi; hali hazırda büyük bir kuraklık ve su sıkıntısı yaşayan Uşaklıları, TEMA Vakfı gönüllülerini derinden üzmüştür. Küresel iklim krizinin çeşitli etkileri ve yangınlar nedeniyle hızla kaybettiğimiz ormanların geleceği ile ilgili alınacak her türlü kararın hassasiyetle ve bilimsel kanunlar çerçevesinde ele alınmasını düşünmekteyiz. Bu bakımdan;

2023 yılı Ocak/Şubat aylarında Uşak Aktaş köyü çamlığında Orman İşletme Müdürlüğünce gerçekleştirilen ağaç kesiminin durdurulmasını, söz konusu haberde bahsedildiği üzere kesilen ağaçlar yaşlı orman ve korunması gereken ağaçlar sınıfındayken kesildi ise sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını, Uşak ilinde benzer ağaç kesimlerinin durdurulmasını saygılarımızla arz ederiz” ifadelerine yer verdi.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Editör: Uşak Son Dakika