Milyonlarca emekli ve memur, her yılın ikinci yarısında enflasyon farkı ve yüzde 6 refah payı kadar zam alıyor. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2023’ün ilk çeyreğindeki enflasyon rakamları netlik kazanmaya başladı. Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılacak ara zamma ilişkin rakamlar yavaş yavaş netleşiyor.

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak temmuz ara zammında TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verileri ve yüzde 6 oranında refah payı baz alınacak. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesinden sonra gözler Temmuz ara zammına çevrildi. En düşük emekli maaşına yapılan bu zam, sadece düşük seviyeden maaş alan emeklileri etkiledi. Ancak Temmuz ayındaki zamdan tüm emekliler yararlanacak.

EMEKLİYE TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ara zammıyla ilgili gelişmeler yakından takip edilirken zam oranı TÜİK’in enflasyon verilerine göre belirlenecek. Ocak – Haziran ayları arasındaki dönemde enflasyon kaç olursa, memur ve emekli maaş zamları da o oranda artacak. Ancak son verilere göre emekli ve memurlar şimdiden 3 aylık enflasyon farkı kadar maaş zammını garantiledi.

Türkiye’de 2023 yılının ilk 3 aylık döneminde enflasyon yüzde 12.52 arttı. Bu durumda emekli ve memurlar, temmuz ara zammında en az yüzde 12.52 ara zam ve yüzde 6 refah payı almaya hak kazandı. TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları temmuz ara zammıyla ilgili en isabetli tahminleri beraberinde getirdi. d

TCMB ANKETİNE GÖRE TEMMUZ ARA ZAM ORANI

TCMB’nin düzenlediği Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre nisan ayında enflasyon yüzde 2.65, mayısta yüzde 2.45, haziran ayındaysa yüzde 2.51 olarak tahmin edildi. Bu verilere göre 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 21,42 olması bekleniyor. Bu durumda emeklilere yüzde 21.42 oranında zam artı yüzde 6 refah payı şeklinde bir maaş zammı gelebilir.