YKS tercih işlemleri başladı. Adaylar, en az 180 ve üzerinde puan aldıkları zaman belirlenen lisans programlarından tercih yapabiliyor. Üniversite tercih başvurusu yapmadan önce, tercih edecekleri bölümlerin taban puanlarını girmek gerekiyor. Taban puanları, ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Üniversite tercih başvurusu yapmak için belirlenen puanları almanız gerekir TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar, üniversite tercih başvurularını yapabiliyor. Bazı bölümler için daha yüksek TYT puanı gerekebilir.

TYT ve AYT’den Kaç Puan Almak Gerekiyor?

TYT'den en az 150 puan aldığınız zaman Alan Yeterlilik testlerinizde hesaplanacaktır. Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az bir tanesinden 180 puan olması gerekiyor. Adaylar, en az 180 ve üzerinde puan aldığınız zaman ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilirsiniz.

2023 YKS’de üniversite tercihi için 150 ve 180 puan alma zorunluğu ise ortadan kaldırıldı. Yeni yönetmelikle beraber TYT’ de sınav süresi 165 dk olarak açıklandı. Sınava giren öğrenciler testlerden 2.5’ar net çıkarırsa yani 150 puan alabiliyor. Artık bu baraj türü tamamen kaldırılmış oldu. Türkçe ya da matematik testinde 0.5 ham puan almaları durumunda bile puanı hesaplanacak.

2022 yılından önceki dönemlerde 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için AYT’de bir testten 16 net yapılması gerekiyor. Bu net 180 puana denk geliyordu. Dört yıllık üniversite okumak için 16 net yapılmalıydı. 2022 YKS den itibaren ise ilgili puan için gereken iki testten bir tanesinde 0.5 ham puan alan adayların AYT puanları hesaplamaya katılacak. 2023 AYT ve TYT toplam bir net çıkaran bir aday 4 yıllık bölümleri yazabilecek. Günümüzde üniversite tercihi çok daha kolay hale geldi. Sizde sınava girdikten sonra artı netleriniz varsa dilediğiniz bölümün tercihini yapabilirsiniz. 27 Temmuz tarihinden itibaren üniversite tercihleri başlamış oldu.

Editör: Uşak Son Dakika