Türkiye’de geleceğin meslekleri neler olacak sorusu son dönemde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle nüfusun hızla artmaya devam ettiği ülkemizde farklı ve çok kazandıran mesleklere yönelim artıyor. Teknolojinin hızla gelişmesi ve dijitalleşmenin önem taşıdığı günümüzde meslekler de değiştiriyor. Fütüristler ve saygın üniversite araştırmacıları gelecekte bazı mesleklerin kaybolup bazılarının ise öne çıkacağını düşünüyor. Uzmanların araştırmalarına göre Türkiye ve dünyada kabul görecek geleceğin meslekleri merak ediliyor.

Robotlar İş Dünyasına Entegre Edilecek

Özellikle koronavirüs sonrası şirketler ve çalışanlar yeni bir iş dönemine girdi. Teknoloji ve dijitalleşmeyle birlikte çalışma hayatında önemli değişiklikler oluyor. Uzmanların “Dördüncü sanayi devrimi” adı verdiği bu süreçte otomasyon pek çok sektörde kas gücünün yerine geçecek. Otomasyon ve robotlaşma teknolojisi nedeniyle pek çok sektörde işleri insanlar yerine makineler yapacak.

Robotik ve yapay zeka teknolojileri iş dünyasına entegre edilmeye başlandı. Bu sayede makineler insanların yaptığı basit ve tekrarlayan işleri yapacak. Son araştırmalara göre 2023 yılına kadar 75 milyondan fazla işin insanlar yerine makineler tarafından gerçekleştirileceğini ortaya koydu. Fakat bu tarihe kadar iş dünyasına da 130 milyondan fazla yeni iş çıkacak. Gelecek yıllarda önü açık görülen meslekler de uzmanların araştırmaları sonucunda daha sık telaffuz edilmeye başlandı.

Gelecekte En Çok Para Kazandıracak Meslekler

Gelecekte üniversitelerde eğitimlerinin verileceği ve daha sık duyacağımız meslekler belli oldu. Uzman araştırmacılara göre gelecekte hem önü açık görülen hem de çok para kazandıracak meslekler şu şekilde sıralandı:

·        Blockchain uzmanı

·        Yapay zeka uzmanı

·        Robotik mühendisi

·        Yazılım oyun geliştirici

·        Dijital içerik oluşturucusu

·        Bulut (cloud) mühendisi

·        Büyük veri (big data) analisti

·        Siber güvenlik uzmanı

·        Yenilebilir enerji uzmanı

·        Enerji sistemleri personeli

Geleceğin Teknoloji Odaklı Meslekleri

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda yoğun talep görecek meslekler netleşmeye başladı. Blockchain uzmanlığı gibi mesleklerin 2023 yılına kadar senede 3 trilyon dolardan fazla gelir yaratacağı belirtiliyor. Robotik mühendisi ve yapay zeka uzmanı gibi meslekler ise teknolojinin dijitalleşen dünyada popüler oyuncular haline gelecek. Siber güvenlik uzmanı günümüzde bile şirketlerin yüzde 93’ünde talep görüyor.

Yenilenebilir Enerji Odaklı Meslekler

Küresel ısınma ve hızlı nüfus artışı gibi sorunlar yüzünden enerji sektöründe de köklü bir değişim yaşanıyor. Enerji şirketleri artık yenilenebilir kaynaklara yatırım yaparken bu alanda yeni iş kolları ve meslekler ortaya çıkacak. Yenilenebilir enerji uzmanı ve enerji sistemleri personeli gibi mesleklerin gelecekte çok para kazandırması bekleniyor. Gelecekte işgücü piyasasında yenilenebilir enerji odaklı meslekler öne çıkacak.

Editör: Uşak Son Dakika