En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da sular durulmuyor. Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan sonra tartışma yaratan kararlarından biri “mavi tik” hakkındaydı. Elon Musk’ın bu hamleleri sosyal medya platformunda kullanıcıların karmaşa yaşamasına neden oldu.

“Mavi tik bundan sonra paralı olacak” diyen Elon Musk, Twitter Blue abonelik ücretini ödemeyenlere mavi tik vermeyeceğini duyurmuşu. Sosyal medya devinden gelen son hamle kafaları karıştırdı. Son güncelleme ile birlikte bir milyondan fazla takipçisi olan ve abonelik ücreti ödemeyen hesaplara da mavi tik geldi.

HAYATINI KAYBEDENLER TİK’LENDİ

Türkiye’de de milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter platformunda sular durulmuyor. Mavi tik’lerin hesaplara yeniden tanımlanması sırasında bazı hayatını kaybeden ünlülerin hesaplarına bile mavi tik geldi. Bu hamleler sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti ancak hedef tahtasına alınan isim Elon Musk oldu.

Dünyaca ünlü yazar Stephan King, mavi tikinin geri gelmesi üzerine sosyal medya hesabından Elon Musk’a yüklendi. Ayrıca 1 milyondan az takipçisi olan bazı hesapların mavi tiklerinin tamamen Elon Musk’ın tercihine bağlı olarak geri yüklendiğini iddia etti. Ünlü yazarın bu açıklamaları diğer kullanıcıların da tepki göstermesine neden oldu.

ELON MUSK SESSİZLİĞİNİ BOZMADI

Bir kullanıcının mavi tiki üzerine tıklayınca, “Bu kullanıcı abonedir ve telefon numarasını doğrulamıştır.” ibaresinin çıkması tepki topladı. Hayatını kaybetmiş ünlü isimlerin bu şekilde doğrulama yapamayacağı bilindiğinden sosyal medyadaki tepkiler çığ gibi büyüdü. Elon Musk ise bu süreçte yaşananlarla ilgili sessiz kalmaya devam ediyor.

Twitter Blue adlı Premium hizmete abone olanlar, ödemeyi yaptıktan sonra mavi tik elde edebiliyor. Aboneliğin yapıldığı ülkeye göre farklı fiyatlandırmalar uygulanıyor. Doğrulama yaptığı halde, abonelik ücretini ödemeyenlerin mavi tikleri 20 Nisan’dan bu yana kademeli olarak kaldırılıyor.