Okulların açılması ile birlikte arama motorlarında burs yardımlarına ilişkin sorgulamalar hız kazandı. Zorlu ekonomik şartlar sebebi ile eğitim desteğine ihtiyaç duyan öğrenciler için pek çok kurum harekete geçerken bu süreçte KYK burslarının akıbeti de merak konusu oldu.

Üniversiteyi henüz kazanmış olan taze üniversitelilere ve hali hazırda üniversite öğrencisi olanlara burs ve kredi desteğinde bulunan KYK, 2023- 2024 eğitim- öğretim döneminin başlaması ile birlikte arama motorlarına konu olmaya başladı. Yeni dönemin burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağı, ücretlere zam yapılıp yapılmayacağı merak edildi.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca kişi çeşitli üniversitelere yerleşti. Hali hazırda üniversite öğrencisi olanlar ise yeni dönem kayıtlarını yapmaya başladı. Bu süreçte öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de KYK burs ve kredi başvuruları oldu. 

Her sene olduğu gibi bu sene de önlisans ve lisans öğrencilerine 12 ay boyunca kredi ve burs desteği verecek olan KYK, yeni dönemin başvuru sürecine ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı. Kurum geçtiğimiz yıl kredi ve burs başvurularını 15- 17 Kasım tarihleri arasında kabul etmişti. Sürecin bu sene de kasım ayı içerisinde başlayacağı tahmin ediliyor.

KYK BURSLARI KAÇ TL?

KYK tarafından düzenli olarak sunulan kredi ve burs hizmetleri, öğrencilere eğitim hayatlarında büyük destek oluyor. Son olarak 850 TL’den bin 250 TL’ye yükseltilmiş olan burs ve kredi tutarlarında bu sene de değişikliğe gidileceği tahmin ediliyor. Kurumun bu konu ile ilgili olarak sene sonuna doğru açıklama yapacağı tahmin ediliyor.

Kredi desteğini karşılıklı olarak veren ve öğrenciden üniversitenin bitimini takiben 2 yıl sonra ödeme almaya başlayan KYK, burs desteğini ise karşılıksız olarak veriyor. Burs desteği için bazı grupların öncelikli olduğunu belirten KYK, söz konusu grupları ise şu şekilde sıraladı:

- Şehit çocukları (varsa bekar kardeşi)

- Gazi çocukları (eğer bekar ise kendisi)

- Yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olanlar

- Anne ve babası vefat etmiş olanlar

Editör: Uşak Son Dakika