Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak’ın kardeş belediyesi Besni ilçesi ile Uşak arasındaki gönül bağına dikkat çekerek, “Kardeşlerimize yardım etmenin buruk mutluluğun yaşıyoruz” dedi.

Uzun zamandır Uşak’ta yaşayan ve Besnilerin önde gelen isimlerinden sanayici hayırsever iş insanı Bekir Güneşhan, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’a Besnililere uzattığı yardım elinden dolayı teşekkür etti ve Uşak – Besni kardeşliğinin tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bir kardeşlik olduğuna vurgu yaptı.

“Uşak – Besni arasında uzun yıllara dayanan bir gönül bağı var”

Kahramanmaraş merkez üslü depreminin yıkıcı etkilerinin hemen ardından Hatay’ın Samandağ ilçesine ilk giren ekiplerden olan Uşak Belediyesi ekipleri buradaki görevlerini tamamladı. Samandağ ilçesinde belediye görevlisi kalan 18 kişinin Uşak AFAD ekipleri ile ilçede devam ettiği öğrenildi.

Ekiplerin, Adıyaman’a bağlı Besni ilçesine kaydırılması talimatı veren Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Bilindiği üzere 10 – 12 bin kişi civarında uzun yıllardır ilimizde yaşayan Besnili kardeşlerimiz var. Artık, bu kardeşlerimiz de Uşak ve Uşak ile bütünleşmiş, Uşak’a yatırımlar ve hayırlar yapmışlardır.

Hatta Uşak’ta bir caddeye “Besnililer Caddesi”, Besni’de bir caddeye de “Uşaklılar Caddesi” adı verilmişti. Bizde kardeşlerimizi unutmadık ve Samandağ ilçesinde görevimizin tamamlanmasının ardından; çöplerin toplanması için 2 çöp toplama aracı, 6 personel, bir adet ekskavatör iş makinasını ve içme suyu klorlama cihazımızı Besni’ye kardeşlerimize hizmet etmesi için gönderdik” dedi.

Çakın, “Ben de Besni ilçesine giderek depremin yaralarını sarmak adına depremzede kardeşlerimizi ve orada çalışan ekiplerimizi ziyaret ettim. Besni Belediye Başkanı ile görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıca Uşak’ta yaşayan Besnili kardeşlerimizde memleketlerine yardım için adeta yarıştı. Kendilerine ve emeği geçen personelimize teşekkür ederim. İnşallah Allah milletimize böyle acıları bir daha yaşatmaz” dedi.

Uşak – Besni kardeşliği bütün Türkiye’nin çimentosudur”

Uzun yıllardır Uşak’ta yaşayan, Uşak siyasetinin ve sanayisinin renkli kişiliklerinden sanayici ve hayırsever Bekir Güneşhan, “Besni – Uşak kardeşliğinin Türkiye’nin Çimentosu’ olduğunu savunarak, “Bu kardeşlik bütün Türkiye’ye örnek olmalıdır” dedi.

Kendisinin 1999 yılında Uşak Belediye Meclisi üyesi olduğu dönemde, Uşak Vali Yardımclığı yapan ve emekli olunca Besni Belediye Başkanı Olan rahmetli Mustafa Oruçoğlu’nun, Besni ilçesinde bir caddeye “Uşak Caddesi” adını verdiğini kaydeden Güneşhan; “Bunun üzerine bende Uşak’ta bir caddeye “Besnililer Caddesi” adının verilmesini önermiştim. Önerim kabul edildi.

Şimdi de Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın’ın önerisiyle Besni ve Uşak’ta birer tarihi bina tahsis edilecek, her iki bina da “Besnililer Eğitim ve Kültür Vakfı”na sonsuza kadar tahsis edilecek. Bu binalarda Besni ve Uşak kültürleri yaşatılacak. Bu konuda Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın, Besni Belediye Başkanı Sayın Mehmet Emre bir araya geldik. Sanırım yakın zamanda protokol imzalanacak.

Besnili kardeşlerinin başı sıkıştığında yarımlarını esirgemeyen Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın ve Besni’de görev yapan belediye ekiplerine yürekten teşekkür ederim” dedi.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Editör: Uşak Son Dakika