Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Çiğdem Çakmak örnek bir projeye imza attı. ‘Küçük Lensler Büyük Hayaller’ projesiyle Toki Ortaokulu 7/D öğrencilerine fotoğrafçılık eğitimi veren Çakmak, çocukların yapılan eğitimlerle birlikte fotoğrafçılık becerilerini geliştirmeyi amaçladığını dile getirdi.

Proje kapsamında düzenlenen etkinliklerden ilki, öğrencilere fotoğraf makinelerinin temel elemanları, ışık kontrolü, kadraj ayarlama vb. gibi konular hakkında bilgi verilerek gerçekleştirildi. Etkinliklerden ikincisi ise fotoğrafçılık öğretmeni olan Barış Topdemir ile öğrenciler buluşturuldu ve röportaj düzenlendi. Eğitimler sonunda öğrencilerin çekecekleri fotoğraflardan fotoğrafçılık yarışması yapıldı ve kazanan öğrenciye hediye verildi. Yapılan projenin tüm okullara örnek olması bekleniyor.

Slogan: Hayal Gücünüzden Daha Büyük Bir Lens Yok

Haber sitemize açıklamalarda bulunan Çiğdem Çakmak şu ifadelere yer verdi: Teknolojinin giderek artmasıyla birlikte çocuktan yetişkine hemen hemen herkesin  elinde telefon, fotoğraf makinesi bulunmakta fakat isterseniz elinizde dünyanın en iyi telefonu ve fotoğraf makinesi olsun kullandığınız cihazın hangi tekniklerle kullanılacağını bilmiyorsanız hayallerinizi bir deklanşörle yakalamak zor olabilir.  Arnold Newman’ın dediği gibi ‘Birçok fotoğrafçı daha iyi bir kamera aldıklarında daha iyi bir fotoğraf çekeceklerini düşünürler. Daha iyi bir kamera, kalbinde ve kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz’. Bu yüzden ekipmandan çok fotoğrafa, ışığa ve kendinize yatırım yapın. Çünkü ‘en iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı’ demiş Ara Güler. Ekipmanlar hayatımıza kolaylık ve zaman kazandırır fakat en iyi fotoğraflar en iyi cihazlardan geçmeyebilir. Bu nedenle çocukların erken yaşta sahip oldukları cihazlar hakkında farkındalıkla çekimler yapmasını arzuluyorum. Bu eğitimler onların vizörden hayallerine bakarken daha doğru bir perspektiften, daha düzgün bir yaşam karesi yakalayabilmelerini sağlayacak.

 

ÖĞRENCİLERE FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Eğitimler kapsamında çocukların daha özgün fotoğraflar çekmesini isteyen Çakmak, öğrencilere; fotoğraf makine çeşitleri, diyafram, sensör, objektif vb. birçok konuda çocuklara eğitimler düzenledi.

EĞİTİM SONUNDA SÜPRİZ RÖPORTAJ

Eğitim sonunda Fotoğrafçılık öğretmeni olan Barış Topdemir ile çocuklar, fotoğrafçılık hakkında 40 dakikalık röportaj ile tüm sorularına yanıt buldular.

OKULLARDA FOTOĞRAFÇILIK EĞİTİMİ VERMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuklara fotoğrafçılık eğitimi vermek, çocukların hayal dünyalarına yaratıcılıklarına farkındalıkla bakmalarına büyük bir fırsat sunar. Fotoğraf çekmek doğayı, çevreyi daha farklı bir çerçeveden görmemizi sağlar ve çocukların hayal dünyalarını sanatsal anlamda iyileştirmeye olanak tanır. Fotoğraf, sadece görsel bir nesne değildir, aynı zamanda bir iletişim aracı ve izleyicilere hikaye ve hayalleri anlatır. Bu yüzden çocuklara fotoğrafçılık eğitimi vermek, onların doğayı, çevreyi, dünyayı ve hatta kendi hayal ve hikayelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Fotoğrafçılık eğitimi çocukların merak duygusunu uyandırarak yeni yerler keşfetmelerine, içlerindeki kaşifi ortaya çıkarmalarına da yardımcı olur. Gelişen teknoloji ile birlikte dijital becerilerde kazandırır. Çocukların fotoğrafçılık alanında erken yaşta kendilerine bir şeyler katmaları ise ileride bu alanda meslek sahibi olmak isteyenlere fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak çocuklara fotoğrafçılık eğitimi vermek yaratıcı bireyler gelişmesine, doğayı çevreyi ve en önemlisi kendilerini tanımalarına, meraklı olmalarına, yeni yerler keşfetmelerine ve daha niceleriyle yaşamlarına yenilik katmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle okullarda fotoğrafçılık eğitiminin daha yaygınlaşması gerektiğine inanıyorum.

TOKİ ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNE TRİPOD HEDİYESİ

Yapılan eğitimler sonunda öğrencilerin çektikleri fotoğraflardan, fotoğrafçılık yarışması düzenlendi. Bu hediyenin çocukların fotoğraf çekme becerilerine, zamana ve fotoğraf tutkusuna artı sağlayacağını savunan Çakmak, kazanan öğrenciye tripod hediye etti.

Öğrenciler tarafından büyük ilgi gören eğitimler, röportaj ve yarışma sonunda TOKİ Ortaokulu öğretmenleri, bu tarz projelerin çocukların fotoğraf çekme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabileceğini, çocukların hayal dünyalarını geliştirdiğini, öğrencilere bu etkinliğin iyi geldiğini belirtti.

Editör: Uşak Son Dakika