Uşak Esnaf Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Atalay Savaş, esnafın en büyük sorunun kent içerisindeki zincir marketler ve özellikle şeker temininde yaşanan sıkıntıları, sosyal güvenlik uygulamasındaki eşitsizlikleri görüştüğünü ve Uşak Belediyesi tarafından kendilerine tahsis edilen esnaf sarayına taşınma konusunu görüştüklerini kaydetti.

Esnaf başkanlarını AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Banaz belediye Başkanı Zafer Arpacı ve Halk Bankası Uşak Şube Müdürü Onur Gemicibaşı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

2023 Yılı Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısı, Banaz İlçesinde bulunan Banaz Belediyesi’ne ait Hamamboğazı Termal Tesislerinde gerçekleştirildi.

İşçisi 5 bin günde patronu 9  bin günde emekli olabiliyor

5362 sayılı Esnaf Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 21. Maddesi gereğince 2023 Yılı Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Birlik Başkanı Savaş, “Toplantıda değerli esnaflarımızın sorunları ve çözüm önerileri ve odalarımızın sorunları ve çözüm önerileri dile getirildi.

Başkanlarımız en büyük sıkıntılarının kent içerisinde mantar gibi çoğalan zincir marketler olduğunu, bu marketler yüzünden satış yapamaz hale geldiklerini ve bunlara karşı önlem alınması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar. Ayrıca perakende şeker temininde yaşanan sıkıntılar da dile getirildi.

Bir diğer sıkıntımızda esnafın yanında çalışan bir işçi 5 binde emekli olurken BAĞKUR’lu bir esnaf 9 bin gün prim öderse emekli oluyor. Bu eşitsizliğe de bir çözüm bulunmalı. Bu konuları görüştük” dedi.

Eski belediye binasına 12 esnaf odası taşınıyor

Toplantı sonrası kendilerini Adalet ve Kalkınma Partisi Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı ve Halkbank Uşak Şube Müdürü Onur Gemicibaşı’nın ziyaret ettiğini belirten Savaş, “Bu ziyaret beni ve oda başkanlarımı çok sevindirdi. Belediye Başkanımız sayın Mehmet Çakın, eski belediye binasının biz esnaf odalarına tahsis edilen kısmının 2023 yılının ikinci yarsında hizmete gireceğini müjdeledi. Esnaf sicil memurluğumuzun ve 12 esnaf odasının buraya taşınmasını planlıyoruz. Görüşmenin kalan kısmında Değerli konuklarımız ile birlikte Değerli Esnaf Oda Başkanlarımız esnaflarımız hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Değerli misafirlerimize ve esnaf oda başkanlarımıza katılımlarından dolayı çok teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.

Editör: Uşak Son Dakika