29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100.yıl dönümü dolayısıyla Uşak’ta 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda kutlama etkinlikleri düzenlendi. Törene Uşak Valisi Turan Ergün, AK Parti Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Fahrettin Tuğrul, Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Ali Karaoba, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, Uşak İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve siyasi parti il başkanları katıldı.

AW064379_03

Tören, Vali Ergün’ün Valilik girişinde protokol üyelerinin kutlama tebriklerini kabul etmesiyle başladı. Tebrik kabulünün ardından tören protokol üyelerine tören alanına geçti. İstiklal Marşı ve Saygı duruşuyla başlayan tören, daha sonra şiirler okundu. Törende konuşma yapan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine olan güveni ve inancıyla, yüce milletimizin de bağımsızlık yolundaki kararlılığı ve eşsiz fedakârlığıyla 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin bugün 100. Yaşını gururla ve coşkuyla kutluyoruz. Ve hepimiz biliyoruz ki; Cumhuriyetimiz nice yüzyıllara, nice kutlamalara aynı gururla ve coşkuyla ulaşacak. Dünya tarihinin görebileceği en karanlık oyunlarla muazzam bir imparatorluğu parçalayan emperyalist  güçler bu gözü dönmüşlükle Türk milletini de tarihten sonsuza dek silme planı yapmışlardı. Ancak; bu gafiller Türk Milletinin tarihin hiçbir döneminde esarete boyun eğmediğini unutmuşlardı. Bu millet bu kez de Mustafa Kemal’in önderliğinde askeriyle, siviliyle topyekûn bir varoluş mücadelesi göstererek, bağımsızlığına ve varoluşuna kasteden emperyalistleri Ege’nin soğuk sularına dökmeyi başarmışlardır. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, milletin cesareti ve desteğiyle Samsun’da başlayıp İzmir’de bitirdiği Kurtuluş  Savaşımız’la görkemli bir zafer elde etmiştir. Bu zafere giden yolda Amasya, Erzurum, Gaziantep, Yozgat, Ankara, Uşak kısacası tüm Anadolu tek yürek olmuş ve Milletimizin tarihi varoluş mücadelesini birlikte vermişlerdir.” dedi.

AW064379_10

Vali Ergün’ün konuşmasının ardından tören çeşitli etkinliklerle kutlandı. Öte yandan 1923 kişiyle halk oyunlarını oynanırken, tören resmi geçitle son buldu. 

AW064379_02

Editör: Uşak Son Dakika