Kahramanmaraş’ta geçen yıl 6 Şubat saat 04.17’de meydana gelen depremin 1’inci yıl dönümünde Uşak İl AFAD Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Anma programına, Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, Uşak İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ertan Keleş ve kurum müdürleri katıldı. Toplantı, Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda, AFAD tarafından depreme ilişkin hazırlanan "Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması" isimli kısa filmi gösterildi. Burada konuşma yapan Vali Turan Ergün, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını temenni etti.

Uşak'tan da depremlerin ilk anından itibaren bölgeye ulaştırılmak üzere birçok yardımın yapıldığını hatırlatan Vali Ergün; “Deprem bölgesine 3 bin 670 personel ve 505 araç gönderildi. Resmi ve özel kurumlardan karşılanmak üzere 215 adet iş makinesi ve hizmet aracı afet bölgesine gönderildi. 1515 ton gıda, 660 ton su, 127 bin 500 ekmek, 18 ton kavurma başta olmak üzere 1 milyon 304 bin 832 parça gıda ve muhtelif yardım malzemesi 256 araçla deprem bölgesine sevk edildi. 299 tır ve 3 uçak ile gönderilen toplam 1 milyon 341 bin 768 Uşak battaniyesi ile depremzede vatandaşlarımızın yaraları sarılmaya gayret edildi. Deprem bölgesinden 7 bin 368 vatandaşımız Uşak'a gelmişti. 5 bin 526 depremzedemiz kendi imkânları ile barınmasını sağlamıştır. 1560 depremzedemizi KYK yurtlarımızda, 282 depremzedemizi ise kamu misafirhaneleri ile otellerde misafir ettik. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğümüzce 5 bin 207 depremzede vatandaşımıza 3 milyon 376 bin lira nakdi destek sağlandı.”


Türkiye'nin 1 yıl önce asrın felaketini yaşadığını ifade eden Ergün, "Tam 1 yıl sonra geldiğimiz noktaya baktığımızda bu millet devletiyle birlikte maddi manevi bu acının yaralarını sarmak için olağanüstü, insanüstü bir gayret gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktada bütün vatandaşlarımız zaten hızlı bir şekilde konteynırlara yerleştirildi. Birçok vatandaşımız yavaş yavaş kalıcı konutlarına geçmeye başladı. Yapımı tamamlanan kalıcı konutlar kura çekimiyle vatandaşlarımıza teslim edilmeye başlandı. Yaşanan can kayıplarını, orada yaşanan acıları unutmak mümkün değil. Depremin oluşturduğu bu yaralar bu şekilde milli birlik ve beraberlik içinde, dayanışma içinde çok şükür aşıldı ve aşılmaya da devam ediyor. Ben Allah'tan dünyanın hiçbir yerinde yaşayan insanlara böyle felaketleri bir daha yaşatmamasını temenni ediyorum." diye konuştu.