Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı Akarca köyünde kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) finansmanlığını İl Özel İdaresi tarafından sağlanan; Sivaslı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce Akarca Köyüne kurulan ve ürettiği enerji ile 16 Köyün içme suyu tesislerinin elektrik maliyetlerini karşılayacak olan santral törenle açıldı. Açılış törenine Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak AK Parti Milletvekili Fahrettin Tuğrul, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, Sivaslı Kaymakamı Ayşegül Efe, Karahallı Kaymakamı Funda Hamza Çaldağı, Sivaslı Belediye Başkanı Hürrüyet Şafak, İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ertan Keleş, AK Parti Uşak İl Başkanı Himmet Yaşar ve köy muhtarları katıldı.  
 AW068409_06

Törende konuşma yapan Uşak Valisi Turan Ergün “Son 20 yılda Türkiye’de yenilenebilir enerjisinin payı 20 yıl önce toplam enerji içinde yüzde 0, bugün yüzde 20’ye ulaşmışız, 15-20 sene içerisinde de hedef yüzde 45- yüzde 50’lere ulaşmak. Türkiye’nin enerji fiyat artışlar hissetmemizi sebeplerinden birisi de bu. Uşak bu konuda çok verimli illerden birisi hem rüzgâr enerjisi konusunda hem de güneş enerjisi konusunda. Birçok firmalarımız sanayi kuruluşlarımız kendi üretimlerini kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ya da belli oranda elektrik faturalarını düşürecek Güneş Enerjisi Sistemlerini kurmaya devam ediyor.

AW068409_02

Sivaslı ilçemizde de bu projeyle bugünkü değeri yaklaşık 15 milyon TL olan bir projede kamu kaynaklarından harcanarak yapıldı. Çok verimli bir proje çünkü Uşak Karadeniz’de değil, Karadeniz’de olsak sularımızı içmek için elektrik parası vermeyiz çünkü sular cazibeli geliyor ama Uşak’ta cazibe ile su elde edebilen sanırım 245 gün içinde 5-6 köyümüz var. Bu açıdan şansız biriyiz su kaynaklar açısından. Dolayısıyla suyun depoya pompalanması için ciddi bir elektrik maliyeti gerekiyor. Bu projenin amacı da Sivaslı ilçesindeki 16 köyün bu su maliyetlerini düşürmektir, nerdeyse sıfıra doğru yaklaştırdığını gördük. Birçok köyümüzde de köy bazında yapıyorlar. Biz onlara da destek oluyoruz İl Özel İdare olarak. Orada da faturalar üçte bire kadar iniyor. Yıl’da 14 milyon olarak ödedikleri faturalar 4 milyon, 3 milyona inanıyor. Böylece köylümüzün daha ucuza su kullanması daha az para ödemesi sağlamış bir taraftan da bu tür yatırımları ve altyapı yatırımlarla birlikte önemsiyor ve destekliyoruz.” dedi. 
 
Konuşmaların ardından santral Vali Turan Ergün ve protokol üyeleri, şalteri açarak elektrik üretimine başladı. 

AW068409_08

Editör: Uşak Son Dakika