Bu yılki etkinliklerin adresi yine Atatürk Kültür Merkezi oldu. Kutlamalar Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Kutlamaların açılış konuşmasını yapan Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan, “Toplumlarda barış, kardeşlik, karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin hakim olmasında ortak kültürel değerlerin önemi büyüktür. İşte baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı da paylaşımcı ve bütünleştirici niteliğiyle engin Türk coğrafyasında yaşayan tüm topluluklar tarafından binlerce yıldır büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır” dedi.

Nevruz Bayramının, geçmişten günümüze birlik, beraberlik ve kardeşliğin hep beraber omuz omuza, yaşanmasına vesile olan, özel bir kaynaşma günü olduğuna işaret eden Ceylan, “Geçmişle gelecek arasında köprüler kuran, sevgi ve hoşgörü ortamında milletleri birbirine yakınlaştıran, birliğimizi güçlendiren ve kültürel zenginliklerimizi koruyan bu gibi değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak, bizlerin görevleri arasındadır.

 Yüzyıllardır yakılan nevruz ateşiyle baharın gelişi  kutlanırken; bu kutlamaların dostluğa, mutluluğa, bolluğa, sevgiye ve paylaşıma vesile  olmasını  temenni ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Programda İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan’ın açılış konuşmasının ardından Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Erol Sakallı,  "Türk Kültüründe Nevruz" konulu bir konferans verdi. Akabinde; resim ve şiir dalında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere hediye takdim edilerek demir dövme etkinliği ile Atatürk Kültür Merkezindeki etkinlik son buldu.

 Valilik Meydanında da sömelek (diş buğdayı)  ikramı,  fidan dağıtımı ve demir dövme etkinlikleri yapılarak Nevruz Bayramı vatandaşlarla kutlandı.

Nevruz kutlamalarına; Uşak Vali Vekili Muammer Balcı, Uşak belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, Uşak Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Kenan Taş, Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Uşak Son Dakika