Konferans Uşak Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleşti. Konferansa Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selim Kandemir, sanayiciler ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak ise Antika Tekstil Uzmanı Deniz Coşkun, Geleneksel Türk El Sanatları Vakıf Başkanı Kerim Sefer, Ressam Devlet Sanatçısı Devrim Erbil katıldı. Burada konuşma yapan Uşak Valisi Turan Ergün “"Halı bugün ki Uşak sanayisinin de aslında ilk lokomotifi olarak ortaya çıkıyor. Yani kentteki ticaretin gelişmesinde ve sonrasında bunu tekstil sanayine dönüşmesinde Uşak halısının bir başlangıç olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda Uşak halısının aydınlanma döneminin ressamlarına büyük model, rol, ilham kaynağı olmuş. Birçok ressamın tuvallerinde, duvarlarında, yerlerde, masalarda Uşak halı desenlerini ve Uşak halılarını görmek mümkün." dedi.

Vali Ergün’ün ardından konuşma yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın “Uşak halısının yüzyıllardır kadınlar tarafından dokunmaya devam ettiğini belirten Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise, "Uşak halıları çok değerli. Metre karesinde 90 bine yakın ilmeğiyle, kök boyasıyla gerçekten de büyük bir emekle ortaya çıkıyor. Bizde Uşak Belediyesi olarak bu önemli değerimizi, kültürel varlığımızı korumak ve gelecek nesillere taşımak için çaba sarf ediyoruz. Üzerimize düşenleri yerine getirmeye çalışıyoruz. En önemli adımlardan bir tanesi belediyemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren 'Dokur Evi' projemiz. Bu kapsamda geleneksel yöntemlerle kadınlarımız Uşak halısı üretmeye devam ederken yine bir taraftan da gençlerimizin, kadınlarımızın bu sanatı öğrenmeleri, orijinal haliyle Uşak halısını dokumaya devam etmeleri ve bunu da ekonomik kazanç olarak kendilerine bir meslek olarak edinmeleri için çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Antika Tekstil Uzmanı Deniz Coşkun, Geleneksel Türk El Sanatları Vakıf Başkanı Kerim Sefer, Ressam Devlet Sanatçısı Devrim Erbil’in sunum yapması ardından sona erdi.