hayvanlarla ilgilenmek ve onlara en iyi bakım yapılabilmesi için bu konuda bilgi sahibi olan kişilere veteriner hekimi denir. Veteriner hekimi olmak için gerekli bakım ve tedavileri sağlayan alanında uzman olan kişilerden olmak gerekmektedir. Özellikle bu süreçlerde mesleği hayvan üzerine olan kişiler hayvanlarınızın herhangi bir çantasında yardımına koşan kişilerdir. 

Veteriner Hekimler Ne İş Yapar?

Veteriner hekimler hayvan hastalıklarından bakarak ayrıca hayvanların bulaşıcı hastalıklarına karşı aşılama ve vitamin takviyesi gibi işlemlerde yapmaktadır. 

Nasıl Veteriner Hekim Olunur? 

Öncelikle veteriner hekimi olmak istiyorsanız kendinizi bu meslek için hazırlamalı ve buna bağlı olarak üniversite sınavlarına girerek veterinerlik fakültesine gitmeye hak kazanmanız gerekmektedir. Yükseköğretim kurumları sınavına girerek belli bir oranda başarı sağlayıp böylelikle felci hakkında veterinerlik fakültelerine tercih ederek süreci yönlendirebilirsiniz. 

Veterinerlik için yeterli puan aldığınız takdirde bu bölüme yerleşmek için tercihlerinizi yazarak ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca bu bölüm 5 yıllık bir bölüm olup 5 yılın sonunda mezun olacaksınız. Bu bölümden mezun olan kişiler gerekli stajlarını tamamladıktan sonra klinik ya da hayvan hastanesi açabilirler. 

Veteriner Hekimler En Çok Hangi Hayvanlar İle İlgilenir?

Özellikle veteriner hekimleri en çok evcil hayvanlarla ilgilenmektedir. Ayrıca inek küçükbaş hayvanlarla da ilgilendi görülmektedir kedi, köpek, koyun muhabbet kuşu gibi bir tek hayvanın tedavisinde sizlere yol gösterici bir şekilde hizmet vermektedir. 

Veteriner Hekimi Olmak 

Yukarıdaki kriterleri sağlayarak veteriner hekimlik için gerekli fakülteye giriş yapıp bölümden mezun olmak yeterli olacaktır. Aynı zamanda veteriner hekimlerinin içinde büyük bir hayvan sevgisinin de olması gerekmektedir.

Bu meslekte en önemli hususlardan biri de hekimlerin hayvan sevgisine sahip olması ve böylelikle mesleğini severek yapması gerekmektedir. Gerekli kriterler sağlandığı takdirde 5 yılın sonunda veteriner hekimler bu bölümden mezun olarak iş yeri açmaya hak kazanacaktır. 

Editör: Uşak Son Dakika