Sınav sonrasında yapılan açıklamaya göre 2023 üniversite tercihleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında tamamlanacak.

Adaylar aldıkları puanlara göre en uygun tercihleri yapmak istiyor. YKS tercih robotu adayların doğru üniversiteye yerleşmeleri için en iyi desteği veriyor. Peki, YÖK ATLAS üniversite tercih robotu ne işe yarar? YKS tercih robotu ile ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz.

YKS tercih robotunu sınava giriş yapan her öğrenci kullanabilirsiniz. Robotu kullanarak hem lisans hem de ön lisans için tercihte bulunabilirsiniz. Sınav sonuçlarınıza göre tercih robotu uygun üniversiteleri elinizin altına getiriyor. Sözel ve sayısal bölümlerin tamamı uygulama içerisinde yer alıyor. Robot üzerinde tercih edilecek üniversite ve bölümün taban puanlarıyla beraber son yerleşenlerin cinsiyet dağılımları da bulunuyor. Ayrıca bu bölümlere yerleşen kişilerin geldikleri iller ve mezun oldukları liseleri de görebilirsiniz. Oldukça detaylı bir veri paylaşan bu robot milyonlarca öğrenci tarafından kullanılıyor. YÖK ATLAS üniversite tercih robotu lisans ve ön lisans bölümü okumak isteyenlere en iyi desteği verebiliyor. Tercih robotunu kullanmak son derece kolaydır. İster mobil isterseniz bilgisayarınız üzerinden tercih robotundan yararlanabilirsiniz.

Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

YÖK Atlas giriş ekranına geldikten sonra “Üniversite Seç” bölümüne tıklayın. Daha sonra üniversite ismi girerek, burada yer alan lisans programlarının listesine erişin.

Robot üzerinden “Program Seç” kutucuğuna istediğiniz programı girdiğiniz zaman tüm detaylara birkaç saniyede erişebilirsiniz. YÖK Atlas tercih robotu programında Lisans ve Önlisans programlarının tamamı bulunuyor. 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun tamamı bu robot üzerinde yer alıyor.

YKS tercih robotunu kullanmak ücretsizdir. Dilediğiniz zaman bu uygulamayı kullanarak doğru üniversite tercihini yapabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok yerleştirme robotu bulunsa da öğrenciler aradığını tam olarak bulamıyor. ÖSYM bu açığı gidermek için tercih robotunu devreye soktu. Öğrenciler hakkında tüm verileri içerisinde bulunduran uygulama hayalini kurduğunuz üniversite ve bölüme gidebilmenizi sağlıyor. Online platformları kullanarak tercih robotunu hemen kullanabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika