Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile 11 banka bir araya gelerek yeni bir kredi paketini hayata geçirdiler. Toplam 1 milyar dolarlık vadesiz kredi sağlanması için imzalar atıldı. İlgili kapsamda yer alan tüm ihracatçıların krediden yararlanması sağlanacak.

Ziraat Bankası, Vakıfıbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, TEB, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Odeabank, Akbank gibi önde gelen 11 banka imzaları attı. Uygun maliyetli ihraç kredisi detayları da ortaya çıktı.

İHRACATÇILARA YENİ KREDİ PAKETİ!

İhracat Kredi Paketi kapsamında 11 banka ve TİM arasında imzalar atıldı. Hayata geçirilen yeni kredi paketine ilişkin detaylar da belli oldu. Vade(SİZ) İhracat Kredi Paketi imza töreninde açıklamalarda bulunan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alparslan Çakar, Türkiye İhracatçılar Meclis’i (TİM) ile beraber bir protokole imza atıldığını aktardı.

Firmalar tercihleri doğrultusunda ayrıca rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini de tercih edebiliyor. Rotatif kredilerde 12 aylık süre ile başlayan kredi vadesi, firmaların azami kredi tutarı kadar ihracat alacaklarını bankalara yönlendirmeleri durumunda maksimum 36 aya kadar çıkabilecek.

100 MİLYON TL UYGUN MALİYETLİ KREDİ!

İhracatın desteklenmesine yönelik hayata geçirilen yeni kredi paketi kapsamında 11 banka azami 5 milyon dolar ya da 100 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli kredi sağlayacak. Birlik üyesi firmaların, azami kredi tutarı kadar ihracat bedellerini anlaşmalı bankalara yönlendirmeleri halinde kredi vadeleri de belirli sürelere kadar uzayabilecek.

İhracatı artırmak amacıyla üye bankalar ile yeni bir finansman desteği sağlandığı ifade edildi. Bu kapsamda dünya ticaretinde rekabet ortamı oluşturmak amacıyla üretim kapasitesinin artırılması hedeflendiği aktarıldı. Tek seferlik kredi yerine sürekli finansman akışı sağlayacak ihracatçılara kesintisiz kaynak desteği verilmesi de hedefleniyor. Bu kapsamda taksili kredi seçeneğinde ise vade sürelerinin azami 24 ay vade uygulanacağı belirtiliyor.

Editör: Uşak Son Dakika