EYT düzenlemesi kapsamında 3 Mart tarihinde başlayan başvurular 1.8 milyonu aştı. Başvuru kapsamında aylık maaş bağlanan kişi sayısı ise 1.2 milyon olarak açıklandı. Başvuru sürecinde prim eksikliği yaşadığı için geri çevrilen 450 bin kişi bu hakkına henüz yeni kavuştu.

EYT'ye başvurduğu halde eksik belgelerden kaynaklı kabul görmeyenler için ay sonu işaret edildi. Henüz emekli aylığı bağlanmamış olanlar e-devlet üzerinden sorgulama yapabiliyor. Burada kritik bir detay yer alıyor. Uzmanlar bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

E-DEVLETİNİZİ KONTROL EDİN!

Farkında olmadan kişinin üzerinde geçmiş yıllardan kalan en ufak borç dahi emeklilik aylığı bağlanması konusunda sıkıntıya sebep olabiliyor. Eksik prim gününden kaynaklı olarakta yaşanabilen bu problem e-devlet üzerinden yapılacak sorgulama ile en kısa sürede giderilmesi öneriliyor.

Başvurular neticesinde 1 milyon 665 bin SSK'lı, 88 bin 650 Bağ-kurlu ile 496 bin kamu çalışanı başvuru hakkını elde edebildi.

EYT’DE YIL SONU HEDEFİ!

EYT ile yapılan tüm başvurular için yıl sonuna kadar 2,5 milyon rakamına ulaşılması hedefleniyor. Daha sonraki yıllarda tüm şartları karşılayarak yaşa takılmadan emekli olma hakkını kazanan kişi sayısının 4.8 milyona ulaşması beklentisi de oluştu.

EYT’Lİ BAYRAM ETTİ!

EYT ile emekli olanlar maaş ödemesini aldıktan sonra farkını hesabında buldu. Bayram dönemine denk gelen EYT süreci Bayram ikramiyesinden faydalanabilmeyi de sağladı. Buna ek bankalar promosyon yarışında 10.000 TL'ye kadar geri ödemesiz nakit promosyon ödemesi de sunuyor.

EYT’Lİ EMEKLİ KURBAN İKRAMİYESİ DE ALACAK!

Kesin olarak açıklanan 1.2 milyon EYT'li Kurban Bayramı öncesinde 28 Haziran tarihinde hesaba yatacak ikramiyeden faydalanabilecek.

EYT ile emekli olan Temmuz ayı zammı sırasında hem 6 aylık enflasyon artışı hem de refah payı farkını hesabında görebilecek. Emekli aylıkları kademeli zam uygulaması ile hesaba geçecek.