İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden düzenli olarak yapılan hatırlatmalara, bir yenisi daha eklendi. Bu kez özellikle ehliyet sahibi olanları uyaran Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, uyarıyı dikkate almayan sürücülerin ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalacağını açıkladı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında ehliyet sahiplerin yapması gereken işlemler de yer aldı.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıllarda İçişleri Bakanlığı tarafından kimlik, ehliyet ve pasaportların yenilenmesi ve birlikte kullanılabilmesine ilişkin çeşitli girişimlerde bulunulmuştu. Bu kapsamda nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı ile değiştirilmesini hükmeden İçişleri Bakanlığı, işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla açmıştı. Aynı şekilde, ehliyetlerin de değişimini talep eden İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarını hatırlatan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, değiştirmeyenler için uygulanacak yaptırımlara dikkat çekti. İşte detaylar…

EHLİYET İÇİN SON TARİHE ADIM ADIM YAKLAŞILIYOR

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karara göre, ehliyetini 1 Ocak 2016 tarihinden önce alan ve bu tarihten önce olması sebebiyle eski ehliyete sahip olan kişilerin ehliyetlerini yenileri ile değiştirilmesine karar verilmişti. Bu kararı hatırlatan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ehliyet sahibi vatandaşların 15 TL değişim bedeli ile istenilen belgeleri hazırlayarak, yenileme işlemlerini yapması gerektiğini hatırlattı. Yeni tip ehliyetlerin alınması için bakanlığın verdiği son süreyi de hatırlatan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, son tarihi 31 Aralık 2024 olarak duyurdu.

BELGELER OLMADAN YENİLEME YAPILMIYOR

Sürücüye ait sağlık raporu, ehliyet ücretinin ödendiğini gösteren makbuz, son altı ay içinde çekilmiş olan bir adet biyometrik fotoğraf, eski sürücü belgesi, kan grubunun yazılı olduğu belge ya da kart veyahut da adli sicil belgesi gibi belgeler olmadan yenileme işleminin yapılamayacağını bildiren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, vatandaşların randevularına belgeleri ile gelmesi gerektiğini hatırlattı. Randevuların online olarak alınabileceğini bildiren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, son tarihe kadar yenileme yapmayan vatandaşların cezai işlem uygulaması ile karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Editör: Uşak Son Dakika