Özellikle dask sigortası için olmazsa olmaz kodlardan biri olarak karşımıza çıkar, bu sürece siz de kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve kod alarak birçok işleminizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Her ne kadar çoğu kişi evinin adresini ezbere bilse de adres kodu da bazı durumlarda gerekli olabilir. Özellikle adres kodları zorunlu deprem sigortası yaptırılırken bilinmesi gereken bilgilerden biridir. Çünkü bu süreçlerde adres kodları olmadan sigortanın yapılabilmesi mümkün değildir. 

Adres Kodlarını Öğrenme 

Vatandaşlık hizmetleri tarafından oluşturulan ulusal veri tabanına bağlı olarak ülke sınırları içerisinde konutlar başta olmak üzere tüm taşınmaz malların bir kodu bulunmaktadır. Bu o narinlerde kot adrese özel olduğu için konuta yeni taşınan kişiler de aynı kodlu kullanmaktadır. 

2.013 tarihinden itibaren kullanılan bu kodlar adres kodu için ulusal veri tabanı kodu ya da kısaca uavt olarak da bilinmektedir. Ülkemiz içerisinde bulunan her taşınmaz malın kendine ait bir kodu bulunmaktadır. Bu adres kodu söz konusu yerin kimlik numarası olarak da belirtilebilir. Adres kodu kişiye değil adrese özel olarak belirlenmekte yani evden taşınan kişi yeni evinin adres kodu ile işlem yapmaktadır. 

Bu Kodlar Ne İşe Yarar?

Bu süreçte adres kodları özellikle adres benzerliği nedeniyle oluşan karışıklıkların önüne geçmek için tercih edilmektedir. Bu tarz resmi işlemlerde benzer cadde ve sokak atlarından kaynakla karışıklıkların olmaması için adres kodları tercih edilmektedir. 

Özellikle adres kodunun en çok kullanıldığı işlem deprem sigortası yaptırma işlemleridir. Eğer bir kişi adres kodunu bilmiyorsa zorunlu deprem sigortası yaptıramaz. Bu sebeple de özellikle yeni bir eve taşınırken mutlaka o yerin adres kodu bilinmeli ve buna bağlı olarak sorunu deprem sigortası yaptırılmalıdır. Adres kodları uzun zamandır kullanılan bir işlem olmasına rağmen günümüzde yalnızca resmi işlemlerde tercih edilmektedir. 

Editör: Uşak Son Dakika