2023- 2024 eğitim ve öğretim yılı adına ilk ders zilinin çalması ile birlikte ara sınıfların yanı sıra okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri de sınıfları doldurdu. Bu kapsamda okula ilk kez ayak basan çocukların anne ve babalarından ayrılmak istemedikleri, sınıflarına ve dolayısı ile de diğer öğrenciler ile öğretmenlerine adapte olmakta güçlük çektikleri görüldü. Birçok anne- baba okulun ilk günlerinde çocuklarını yalnız bırakmamak adına işlerinden izinler alıp okul kapılarının önlerinde beklemeyi tercih ederken bazıları ise bu durum ile nasıl başa çıkabileceklerini araştırmaya başladı.

Eğitim hayatları yeni başlamış olan öğrencilerin çekince ve stres durumu sebebi ile okul korkusu yaşadıklarını ifade eden uzmanlar, bu durumun aynı grupta yer alan birçok çocukta gözlendiğini vurguladı. Konu ile ilgili birtakım değerlendirmelerde bulunan Aile, Çift ve Evlilik Danışmanı Anila Çelik, okula yeni başlayan çocuklara nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

O UYARIYI YAPMAYIN

Çocuklarında okul korkusu durumunun olduğunu gözlemleyen ebeveynlerin bu durum ile başa çıkabilmek adına farklı yöntemler izlediklerini belirten Çelik, birçok kişinin çocuğuna ‘Korkulacak bir şey yok’ uyarısında bulunduğunu ifade etti. Bu yöntemin oldukça yanlış olduğunu ve bu tarz bir cümle kurulmaması gerektiğini belirten Çelik, yetişkinlerin yeni iş yerlerinde yaşadıkları stres durumunu ‘Korkulacak bir şey yok’ cümlesi ile atlamadıklarını ve dolayısı ile de küçük bir çocuktan da böyle bir şey beklenmemesi gerektiğini ifade etti. Çelik’e göre okul korkusu yaşayan bir çocuğa karşı böyle bir cümle kurmaktansa ailelerin kendi çocukluk dönemlerinde yaşadıkları okul korkusunu anlatmalarının ve bu şekilde de çocuğun hislerini anladıklarını göstermelerinin çok daha etkili olacağına dikkat çekti.

Anne ve babalarının okula henüz başlamış olan çocuklarını bu sürece adapte ederken yaptıkları bir diğer hatanın ise okula gitme zorunluluğunu aşılamaya çalıştıkları olduğunu belirten Çelik, okula gitmek için zorundalık hisseden bir çocuğun stres durumunu atlatmak için çabalamayacağını ifade etti.

OKULA BAŞLASIN DİYE ACELE ETMEYİN

Nerede ise hayat boyu devam eden eğitim sürecinde bazı ailelerin aceleci davrandıklarını belirten Çelik, fiziksel ve ruhsal açıdan hazır hissetmeyen çocuğun okula başlaması durumunda stres durumunun artığını ifade etti. Bu neden ile çocukların okula başlamaları konusunda acele edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, bu süreçte çocuğun ebeveyni tarafından yakından gözlemlenip o gözlem sonucunda okula hazır olup olmadığına karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Editör: Uşak Son Dakika