Tıp dünyasında yeni yapılan bir araştırma sonuçlarını açıklayan doktorlar alkol aldıktan sonra vücudunda kızarıklık olanlara önemli uyarılarda bulunuyor. Bazı kişilerin sık sık yaşadığı bu durumun arkasında daha ciddi bir problem yer alıyor olabilir. Günümüzde pek çok kişide görülen bu sorun genetik bir enzim eksikliğinden kaynaklanıyor.

Çok az miktarda içki içenlerde bile yüz ve vücut bölgesinde kızarıklıklar görülebiliyor. Genellikle Doğu ve Güneydoğu Asya demografisinde görülen alkol aldıktan sonra vücutta kızarmalar meydana gelmesi “Asian flush” olarak adlandırılıyor. Tıbbi açıdan alkol intoleransı denilen bu durum genetik olarak asetaldehit dehidrogenaz 2 enzimi eksikliği olan kişilerde meydana geliyor.

Asyalılarda Daha Sık Görülüyor

Vücudunda genetik açıdan asetaldehit dehidrogenaz 2 enzimi eksik olan kişiler alkol aldıktan sonra bazı semptomlar gösteriyor. İçki içtikten kısa bir süre sonra ortaya çıkan bu belirtiler vücutta kızarma, solunum sıkıntısı, kaşıntı, sindirim ve halsizlik gibi sorunlar şeklinde görülüyor. ABD’de Stanford Medicine’den uzmanlar, alkol yüzünden kızaran kişiler üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre enzim eksikliği ile bağlantılı olduğu bilinen bu durumun arkasında daha ciddi sorunlar yatıyor olabilir.

Ciddi Hastalıkların Göstergesi

ABD’de yapılan tıbbi araştırmada, alkol yüzünden kızaran kişiler üzerinde önemli testler yapıldı. Bu durumun kişinin yaşamını tehdit eden rahatsızlıkların bir göstergesi olabileceği ortaya çıktı. Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, aynı genetik varyanta sahip fareler üzerinde yapılan testleri ortaya koydu. Daily Beast gazetesine söz konusu çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Stanford Kardiyovasküler Enstitüsü Direktörü Joseph Wu önemli detaylara dikkat çekti.

Wu, “Bu varyantı taşıyan farelerin damar genişlemesi yaşadığını bulduk. Alkol alındığında, bu varyanta sahip fareler genişlemiş damar boyutu, artmış damar kalınlığı ve bozulmuş damar kasılması ile gevşemesi yaşadı.” sözleriyle araştırma sonuçlarını özetledi. Uzmanlar, kan akışını kısıtlayan ve koroner arter hastalığı konusunda ciddi risk teşkil eden kan damalarında inflamasyon olduğu sonucuna ulaştı.

Diyabet İlacı Semptomları Azaltıyor

Fareler üzerinde yapılan çalışma sonrasında gönüllü insanlardan oluşan bir grup da uzmanlar tarafından incelendi. Bu insanlar, sadece bir içki içtikten sonra bile kızaran ve vasküler fonksiyon yaşayan kişilerdi. Bu verileri değerlendiren Stanford Kardiyovasküler Enstitüsü Direktörü Joseph Wu, diyabet ilacının kızarma belirtilerini azalttığını açıkladı. Diyabet ilacı, bu tür problem yaşayan insanlarda semptomları azaltıyor. Ancak diyabet ilacı alkolün hayatı tehdit eden etkileri önlemede faydalı olsa da içki yüzünden kızarmayı tamamıyla engellemiyor.

Editör: Uşak Son Dakika