Koronavirüs pandemisinin ardından iş gücü açığı vermeye başlamış olan Avrupa ülkelerinden biri olmasıyla dikkat çeken Almanya’da verilen işgücü açığına karşılık birtakım önlemler alınmaya başladı. Bu kapsamda iş göçüne yeniden izin vermeye başlamış olan Almanya, işçilerin gelmesini kolaylaştırmak için de yeni bir yasa üzerinde çalıştığını duyurmuştu. O yasa Almanya Parlamentosu’na geldi.

Bir süredir ‘Nitelikli Göçmenlik Yasası’ üzerinde çalışan Almanya Hükümeti, yasayı 29 Mart 2023 tarihinde Bakanlar Kurulu’na onaylattı. Şimdi parlamentoda onaylanacak olan yasa kapsamında 6 milyona yakın işçi alınacağı öğrenildi. Bu kapsamda alınma şartlarına ilişkin de birtakım detaylar ortaya çıkmaya başladı. Peki, Almanya işçi alımı başvuru şartları nelerdir? İşte tüm detaylar…

YASANIN ONAYI BAKANLAR KURULU’NDAN ÇIKTI

Almanya’ya işçi alımını kolaylaştırması beklenen Nitelikli Göçmenlik Yasası’nın onayı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Nitelikli çalışan açığının 2022 yılında 1,98 milyon seviyesine ulaştığı için yeni bir yasa girişimi gerçekleştiren Almanya Hükümeti, göçü kolaylaştıracak ve belirli bir puan sistemine tabi tutacak olan yasa hazırlıklarını tamamladı. İşçi açığının kapatılmasını hedefleyen yeni yasa kapsamında Almanca bilme şartı aranmayacakken; dil becerileri üzerinden başvuru yapanlara artı puan verileceği öğrenildi. Puan sistemi kapsamında mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar da dikkate alınacakken; birtakım kolaylıklar da sağlanacak.

2030 YILINA DEK 6 MİLYON İŞÇİ ALIMI PLANLANIYOR

Aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelerin uygulanacağı ve vatandaşlık için gereken ikamet süresinin 8 yıldan 5 yıla düşürüleceği yeni yasanın bu yıl içerisinde kanunlaşması bekleniyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından gerçekleştirilen açıklamada ise, 2030 yılına dek 6 milyon ek işçi alınacağının planlanmasına ilişkin sinyaller dikkat çekmişti. Başbakan Scholz, “Avrupa dışı ülkelerden de uzmanlara ihtiyacımız var” ifadelerini de kullanmıştı. Yasanın ardından alımların başlaması ve uzmanlıklara göre alımların yapılması bekleniyor.