Kredi ve kredi kartı harcamalarındaki artış, özellikle son dönemlerde en çok gündem olan konulardan biri oldu. Rakamlarla da sabit olan bu artış Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık sektör verilerine de yansıdı. 18 Mart 2022 tarihinde tüketici kredileri ile bireysel kredi kartı kullanımı 1 trilyon lirayken, 17 Mart 2023 tarihinde aynı kullanım 1 trilyon 759 milyar liraya ulaştı. Yüzde 79 artışın yaşandığı bir yılda, elbette ki, en çok talep de kredi kartlarına oldu.

BDDK’nin verilerine göre 217 milyar 773 milyon lira olan kredi kartı harcaması bir yılda 141 artış yaşadı. Bu yıl 525 milyar 18 milyon liraya çıkan kredi kartı harcamaları, pek çok vatandaşın da borçlanması, borcu olanın da borcunun katlanmasına neden oldu. Hal böyle olunca da finans uzmanlarından doğru kredi kartı kullanımına ilişkin ipuçları peş peşe geldi. İşte detaylar…

ASGARİ ÖDEME ORANINA DİKKAT

Ödemelerde zorluk çekenler için; ek taksit, taksit erteleme, taksit atlatma gibi seçenekler sunan bankalar, sürekli olarak asgari ödeme yapılması halinde, gecikmeye yüzde 1,66 faiz uygularken; ek taksit için yüzde 1,36 faiz oranı ile taksitlendirme sağlıyor. Bu nedenle asgari ücret kısır döngüsüne girmek yerine uzmanlar, kartın borcunu ödeyebilecek bir yol bulmayı öneriyor. Bu da ek taksitler ya da ekstre yapılandırması gibi çeşitli bankacılık avantajlarını içeriyor. Bütçe kontrolünün şart olduğunu söyleyen uzmanlar, bu kapsamda kredi kartları ekstrelerinin her ay düzenli olarak kontrol edilmesini öneriyor. Kart limitinin aylık gelirin altında olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle sanal kredi kartları ile alışverişlere belirli limitlerin konulmasını tavsiye ediyor.

AVANTAJLARI KULLANMAK GEREKLİ

Öte yandan önerilerde bulunan umanlardan biri de Encazip kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım oldu. Kırım, “Bankaların mobil uygulamalarını kullanarak her ay gelirinize paralel harcama limiti belirleyin. Harcamalar bu tutarın üzerine çıkarsa otomatik olarak size uyarı gelecektir. Her harcamanın SMS veya mobil bildirim olarak iletilmesi seçeneği tercih edilirse kredi kartı harcamaları çok daha kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir” dedi. Ardından kredi kartlarının avantajlarından yararlanmak için birtakım önerilerde bulunan Kırım, şunları söyledi:

“Kredi kartlarının çeşitli marka ve firmalarla yaptığı özel anlaşmalar takip edilebilir. Alışveriş yaparken puan, indirim ya da ek taksit kazanılabiliyor. Bankaların mobil uygulamalarından kampanyalar mutlaka takip edilmeli ve kampanyalara katılmalı. Bu şekilde harcama yaparken daha çok mil veya parapuan, chip-para kazanılır. Restoranlardaki indirimlere dikkat edilmelidir. Çoğu restoranda artık belli kart markalarına yüzde 20’ye varan indirimler sunuluyor.”