Elektriğe peş peşe gelen zamların ardından, elektrik faturalarının yükü artmış ve özellikle de konut gruplarında fahiş faturalar ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz gün AK Parti grup toplantısında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektriğe gelecek olan indirimi müjdelemişti. İndirimin ne kadar olacağı ve ne zaman geleceği merak konusu iken, bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Elektrikte tüm abone gruplarında nisan ayından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz. Sanayicilerimizin kullandığı ve konut aboneliğine göre oldukça yüksek kalan doğalgaz tarifesinde, nisan ayından itibaren yüzde 20 indirim yapıyoruz” şeklindeki açıklamasının ardından EPDK, serbest piyasada elektrik tavan fiyatını düşürdü. Bugün bir açıklama yapan EPDK, Azami Uzlaştırma Fiyatı (AUF) mekanizmasına ilişkin de konuştu. İşte detaylar…

ELEKTRİĞE YÜZDE 14,75 İNDİRİM GELDİ

EPDK, elektrik tavan fiyatında yüzde 14,75 indirime gitme kararı aldığını duyurdu. Bu kararla birlikte, serbest piyasada elektrik tavan fiyatı 3050 TL/mwh’den 2600 TL/mwhy’ye düşmüş oldu. Kararın 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağını bildiren EPDK, bir süredir uygulanan AUF mekanizmasının uzatılmasına da karar verdi. Bu kapsamda arz güvenliğinin sekteye uğramaması ve tüketicilerin olağanüstü maliyet artışlarından korunması için yürürlüğe konulan AUF mekanizmasının 6 ay daha uzatılmasına ve ekim ayına kadar devrede olmasına karar verildiği açıklandı. Yeni karar sonrasında azami uzlaştırma fiyatları MWh başına ise, doğalgaz santralleri için 2.550 TL, kömür santralleri için 1.800 TL, yenilenebilir kaynaklar için 1.700 TL olarak sınırlandırıldı.

EPDK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Alınan yeni kararının ardından EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Artan hammadde fiyatları sebebi ile yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye'nin arz güvenliğini sekteye uğratabilirdi. Bu durum tüketicilerimiz için de çok büyük bir maliyet yüküne sebep olabilirdi. Ama çok şükür bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörümüz ile elbirliği içinde izin vermedik. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile 6 ay daha piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. AUF mekanizmasına ilişkin açıklamalarını sürdüren Başkan Yılmaz, şunları söyledi:

“AUF mekanizmasının piyasamıza ve tüketicilerimize olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Kış aylarını arz güvenliği sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık ve hiçbir üretim santralimiz de kapanmadı. Kurum olarak girdi maliyetlerini