Küresel piyasalarda yakından takip edilen ons altın fiyatı, yerli yatırımcı için de büyük önem taşıyor. Gram altın yatırımı yapan yatırımcılar, “Altın fiyatları yükselecek mi?” sorusunun yanıtını arıyor. Gram ve Cumhuriyet altını alan yatırımcıların merakla beklediği analizler Citi Bank’tan geldi.

Geçtiğimiz haftanın kapanışında 2 bin doların altına düşen ons altın yüzde 2’lik gerilemenin ardından toparlanmaya açlışıyor. ABD ekonomik verilerinin karışık gelmesi, küresel piyasalarda olduğu gibi altın fiyatlarını da karıştırdı. FED’in faiz artırım hamlesini yeniden değerlendirmeye yönelik tutumu, altın fiyatlarındaki beklentileri değiştirdi.

CITI ANALİSTLERİNDEN ALTIN FİYATI TAHMİNİ

Ons altın fiyatı tarihi yüksek seviyelere yaklaşırken, buradan destek alan gram altın da rekor seviyelere göz kırpıyor. Altın fiyatlarının geleceğini yorumlayan analistler, yatırımcıları heyecanlandıran bir tahminde bulundu. ABD’nin en köklü yatırım bankalarından Citi, 2023 yılı için altın fiyatı tahminlerinde revizyona gitti.

Altın yatırımcısını heyecanlandıran açıklama Citi Bank altın piyasası ekibinden geldi. Uzmanlar, 2023 yılı için ortalama altın fiyatını yüzde 8 artırdı ve 2 bin 50 dolara çıkardı. Tecrübeli analistler, ons altın piyasasında 2 bin 75 dolar ile 2 bin 100 dolar aralığının zorluk çıkarabileceğine dikkat çekti. Ons altının bu seviyelere yükselmesi gram altın fiyatını da coşturacak.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Citi Bank’ın en güncel altın raporunda, piyasada fiziki talebin istikrarlı olmaya devam etmesi galinde altın fiyatlarında yükseliş beklentisinin geçerli olduğu vurgulandı. Ons altın fiyatı, yeni haftaya hafif primli başlayarak yatırımcısının yüzünü güldürüyor.

Haftanın ilk işlem gününde 2 bin 2 dolardan açılış yapan ons altın, inişli çıkışlı hareketler sonrasında 2 bin 4 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın da bu pozitif hareketten nasibini aldı ve güne bin 247 liradan başlayarak bu civardaki fiyatlanmasını sürdürüyor.