Altın fiyatlarında son dönemde merkez bankalarının kararları, küresel ekonomik gelişmeler ve diğer veriler sonrasında dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Bir yandan ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları altını baskılarken, diğer yandan yurt içinde artan dolar/TL ve diğer gelişmeler etki ediyor.

Yeni haftanın ilk işlem günü olan 28 Ağustos 2023 Pazartesi itibariyle de piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş ise düşük fiyattan alım yapmak için son fırsat olabileceğini söyledi.

50 – 60 LİRALIK MAKAS ARALIĞINA DİKKAT!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kısa süre önce piyasaların beklentisinin üzerinde bir faiz artımı yaparak piyasaları şaşırtmıştı. 750 baz puan faiz artırımı sonrasında yüzde 6 değer kaybı yaşandı. Gram altın geçtiğimiz Cuma gününde ise kayıplarının bir kısmını toparlayarak tamamladı.

Gösterge kur haftayı 1.633 TL seviyelerinde kapatsa da serbest piyasalarda yaklaşık olarak 50 – 60 liralık bir makas aralığı bulunduğu ifade ediliyor. Yatırımcıların bu makas aralıklarına dikkat etmeleri gerektiği ifade edildi.

ALTIN ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN MI?

Piyasalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Ekonomist İslam Memiş, şu an için fiyatların alım yapmak için eşi benzeri bulunmayacak bir fırsat olduğunu dile getirdi. Yılın ilerleyen aylarının altının dönemi olacağını aktaran İslam Memiş, alım yapmak için iyi bir fırsat olduğunu aktardı.

YILSONU GRAM ALTININ FİYATI NE KADAR OLACAK?

Birçok kişinin kafasında soru işaretlerine neden olan konulardan birinin de ons altının yılsonuna kadar ne kadar olacağı sorusu olduğunu ifade eden İslam Memiş, yılsonu beklentisinin 2.150 – 2.250 dolar dirençlerini aşmasını beklediğini aktardı.

Öte yandan döviz tarafından da bir destek gelmesi halinde gram altının yurt içinde 2.000 TL’nin üzerine çıkabileceğini aktardı. Ancak her zamanki gibi altının kesintisiz bir yükseliş göstermeyeceğini ve bu nedenle dikkatli olunması gerektiği uyarısı da yapıldı.  

Editör: Uşak Son Dakika