Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşanan banka iflasları, son zamanlarda piyasalarda etkili olmaya başladı. Başlayan bu etkiyle birlikte altında gerileme beklenirken; tam tersi oldu. Para piyasalarına güveni kırılan yatırımcılar, güvenli liman olarak gördükleri altına ilgiyi artırınca, altında resmen rekor üzerine rekor kırılmaya başlandı. Ons ve gram altın bugün de rekor tazeledi.

Ons ve gram altının devam eden artışı haftaya altının rekorla girmesini sağladı. Bugün itibariyle son 11 ayın zirvesini gören ons altın, rekorunu tazelerken, gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı. Her iki altın ürünü için artış devam ederken; gözler Amerikan Merkez Bankası FED’in 21-22 Mart’ta yapacağı toplantı sonrası alacağı faiz kararına çevrildi. İslam Memiş ise, bu faiz kararına ilişkin konuştu. İşte altında son durum ve İslam Memiş’in piyasalara ilişkin açıklamaları…

ALTINDA REKORLAR PEŞ PEŞE GELDİ

Ons altının 11 ayın zirvesine yeniden çıkmasıyla birlikte, işlem gördüğü seviye yeniden 2000 doları aştı. Buna ek olarak, dolar/TL kurundaki artış altını harekete geçirdi. Gram altın tüm zamanların rekorunu kırarak, bugün 1.218 TL’den işlem görmeye başladı. Şimdilerde 1.229 TL’ye kadar ulaşmış olan gram altının yanı sıra ons altında 2.009 dolardan işlem görür hale geldi. Öte yandan bugün çeyrek altının alış fiyatı 1.945 TL’ye yükselmişken; satış fiyatı 1.988 TL oldu.

İSLAM MEMİŞ UYARISINI HEMEN YAPTI

Altın piyasalarına ilişkin önemli açıklamalar yapan İslam Memiş, FED’i işaret ederek; “22 Mart'ta Amerika Merkez Bankası Fed'in faiz kararı açıklanacak, muhtemelen 25 baz puanlık bir faiz arttırımıyla tekrar yoluna devam eden bir Fed var. Ancak 50 baz puanlık bir beklenti vardı, bu bankacılık kriziyle alakalı haber akışları Fed'i biraz daha frenlemesine neden olduğunu tahmin ediyorum. O yüzden 50 baz puan değil de 25 baz puanlık bir faiz arttırımı gündeme gelebilir” dedi. Ardından altına ilişkin de konuşan İslam Memiş, “Önemli olan Amerika Merkez Bankası Haziran’dan sonra biraz daha kenara çekilebilir. Bu faiz arttırımlarını geciktirebilir ve 2024 yılının ilk çeyreğiyle alakalı tekrar faiz indirimlerine gideceği beklentisi var. Bu da altın fiyatlarının önünü açacak faktörler arasında. Gram altın serbest piyasalarda 1.200 lirayı gördü. Yani, artık altın yükseliş trendine girdi diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Editör: Uşak Son Dakika