Yasal düzenlemeler doğrultusunda memurlara yönelik sunulan ücret artışının asgari ücret rakamlarında da belirgin bir iyileşmeyi getirmesi bekleniyor. Emekliler için seçim öncesi 7.500 TL taban tutarına yükseltilen emekli aylığı sonrası kademeli emeklilik sisteminin geleceği duyuruldu. Paylaşılan müjde sonrasında detaylara bakıldığında 3 farklı kademeden oluşacak bu yeni sistem ile emekli maaşında belirgin bir artış hissedilebilecekti.

YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

SSK ve Bağ-kur emeklileri bu süreçte Temmuz ayında alacakları maaş artışı ile bütçesel ferahlamaya gidecek. Temmuz ayında uygulanacak enflasyon artışı refah payı eklenerek net rakam paylaşılacak. Şu ana kadar TÜİK tarafından paylaşılan veriler doğrultusunda enflasyonu %15.22 oranında gerçekleşti Haziran ve Temmuz ayı rakamları bekleniyor.

Asgari ücrette çift haneler konuşulacak. Ekonomistlerin üzerinde durduğu bu konu vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Temmuz ayında asgari ücret tespit komisyonu bir araya gelerek 6 aylık enflasyon ve refah payı doğrultusunda net rakamını ortaya koyacak.

ASGARİ ÜCRET 12 BİN TL’Yİ AŞACAK!

Tahminler oldukça şaşırtıcıydı. Yapılacak iyileştirmenin %30 ve %40 oranlarında gerçekleşmesi ihtimali göz önünde bulunduruluyor. Böyle bir ihtimal söz konusu olursa var olan asgari ücret rakamı çift hanelere ulaşacak. %40'a kadar yapılacak bir artış 11.000 TL'yi görmesini destekleyecek. Bu rakam %45'i aştığı anda 12.000 TL'yi aşacak.

İLK KEZ EYT’Lİ OLANLARIN EMEKLİ AYLIĞI YÜKSELECEK!

İlk kez emekli olacak EYT'liler de bu faydadan yararlanabiliyor. Mayıs ayında başvuru işlemlerini tamamlayanlar ile Mart ve Haziran ayı dönemine kadar başvurusunu tamamlayan EYT'li Temmuz ayında artış gösteren maaş zammından yararlanabilecek.

SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ ARTIŞ YAŞAYACAK!

Maaşlara yönelik uygulanacak bu yeni gelişme memuru, emekli ve asgari ücretliyi ilgilendirdiği gibi sosyal destek yardımlarını da etkileyecek. Dul ve yetim maaşı alanlar emeklilere yönelik uygulanacak maaş artışından pozitif olarak etkilenecek.