Uzun bir süredir düşüş trendinde olan kripto paraları yeniden harekete geçirebilecek düzenlemeler yakından takip ediliyor. Özellikle ABD Merkez Bankası FED’in kripto para dünyasına yönelik hayata geçireceği düzenlemeler merakla bekleniyor. Bu süreçte herkesi şaşırtacak hamle Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Mali İşler Komitesi, kripto para dünyasında ses getiren bir hamle yaptı. Komite, uluslararası Basel III anlaşmasının uygulanması için yeni kuralları içeren yasal düzenlemeyi onayladı. Bu kapsamda AB bankaların gelecekteki olası ekonomik şoklara karşı daha dayanıklı olması sağlanacak.

Basel III Anlaşması Kabul Edildi

Ekonomi dünyasının yakından takip ettiği habere göre AP Ekonomik ve Mali İşler Komitesi önemli bir detaya imza attı. Basel II anlaşması ile ilgili madde kabul edilirken bunun 2025 yılında tam olarak uygulamaya gireceği belirtildi. Buna göre kripto para birimleri bulunduran bankalar, yüksek volatilite riskine karşı daha güvenli hale getirilecek. Banka kasasında kripto para tutan bankalar için riskli durumlara önlem amacıyla bu varlıkları tamamen karşılamaya yetecek kadar sermaye tutmaları şart olacak.

Kriptolar Kadar Karşılık Zorunlu Olacak

Kripto para dünyasında heyecan yaratan bu düzenlemede Avrupa’da kripto paralara yönelik ilk adım değil. Ancak bunun devamıyla birlikte kripto para yatırımlarında benimsenme hızının artış gösterebileceği öngörülüyor. Henüz anlaşma onaylansa bile bankaların kripto para tutmaları durumunda ne kadar karşılık sermaye bulunduracakları konusunda netlik oluşmadı. Fakat kripto para birimlerine yönelik yatırım yapan bankalar katı kurallarla karşılaşacak. Anlaşmaya göre kripto pozisyonu olan bankaların kripto varlıklarını tamamen karşılayacak miktarda sermaye tutmaları zorunlu olacak.

2025’te Uygulamaya Geçecek

Geleneksel bankalar ile kripto paraları bir araya getiren bu yasal düzenlemenin sektörde olumlu etkiler yaratabileceği tahmin ediliyor. Kripto para odaklı şirketlerin daha katı kurallar ile denetim altında tutulması başta zorluk yaratsa da kriptoların benimsenmesi açısından büyük önem taşıyor. AP komitesi tarafından onaylanan Basel III anlaşmasının ilgili sermaye kuralları 2025 yılında tam olarak uygulamaya girecek. Avrupa Birliği’ne bağlı tüm bankalar bu kurallara uymak zorundayken yakın gelecekte daha farklı düzenlemeler gelmesi bekleniyor.

Tüm AB Ülkelerinde Geçerli Olacak

Avrupa Birliği ülkelerinde bankaların kripto varlık hizmetleri giderek artarken bu alanda gelen yasal düzenleme epey dikkat çekti. Bankalar kripto para tutarsa bu alanda sundukları hizmetleri ve risk yönetimlerini mutlaka şeffaf bir şekilde açıklayacak. Yasa taslağı bu aşamadan sonra onaylanması için AP Genel Kurulu’na oradan da AB üyesi ülkelere gönderilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AP ve AB üyesi ülkelerin ortak bir metin üzerinde anlaşmaları gerekecek.

Editör: Uşak Son Dakika