Ayak bölgesinde belirli dönemlerde terleme sorunları görülür. Ayak terlemesi bazı kişilerde daha fazla olabilir. Ayaklar aşırı terlemeye başlarsa koku problemleri ortaya çıkar. Ayak kokusu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ancak bu kokuya bazı önlemler alabiliriz.

Özellikle ergenlik çağında olanlar ve hamile kadınların ayakları daha fazla terler. Bunun ana nedeni hormon ilişkisidir Ayakta kalacak işlerde çalışan kişilerde bu problemlerle karşılaşabiliyor. Uzun süre ayakta çalışma ayakların daha fazla terlemesine neden oluyor.

Ayaklarda da doğal şekilde bakteriler yer alır. Bakterilerine ana görev ayakta bulunan teri parçalamaktır. Bakteri ve ter oranı arttığı zaman ayak kokusu ortaya çıkabilir.

Ayak Kokularına Nasıl Müdahale Edilir?

Ayak kokusunu çözmek için doğal karışımlardan yararlanabilirsiniz. Ayak banyosu tam da aradığınız desteği sizlere verebilir. İlk olarak ayak banyosunu suyla doldurun. Daha sonra üzerine üçte biri gelecek şekilde bir bardak elma sirkesi ekleyin. Özel karışımın içerisinde ayaklarınızı 15 dakika bekletebilirsiniz.

Güncel Ayak Kokusu Giderme Yöntemleri

Ayak kokusu için dilerseniz epsom tuzu da kullanabilirsiniz. Doğru malzemeleri kullanarak sizde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Epsom tuzu, ayaklarınızın kokmasına neden olan bakterileri yok etmenizi sağlar. Leğeni suyla doldurduktan sonra iki bardak Epsom tuzunu ekleyin. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca karışıma batırın.

Limon Suyu İle Ayak Kokularına Son Verin

Yapacağınız bu karışımda bir kase içerisine bir su bardağı limon suyu ve iki yemek kaşığı karbonat ekleyin. Elde ettiğiniz macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı durulayın.

Ayak Kokusunun Nasıl Önüne Geçilir?

Ayak kokusunun önüne geçmek için;

·       Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın,

·       Ayak törpüsü kullanın,

·       Ayak pudrası kullanın,

·       Doğru ayakkabı modeli tercih edin

Ayak Kokusu Neden Ortaya Çıkar?

Ayak kokusu neden ortaya çıkar? Ayak kokusunun ana nedenleri;

·       Aynı çorap ya da ayakkabıyı üst üste giymek,

·       Dar ayakkabı giymek

·       Ayakkabıları kurutmadan dolaşmak

Burada yer alan durumlar ayak kokusunu tetikleyecektir.

Editör: Uşak Son Dakika