Bakan Vedat Bilgin yeni dönemde EYT'den faydalanan binlerce kişinin merak ettiği soruları yanıtladı. NTV canlı yayın programında paylaştığı o detaylı haber emeklinin de gündeminde yer alıyordu. İkinci tur seçimlerine değinen, siyasi olarak gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin sözlerinde EYT'lilere yer verdi.

Bakan Bilgin EYT kapsamında 1 milyon 700 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu ifade etti. “Emekli maaşları bağlanma süresine göre sorun oluşturabiliyor. 3 aydır yönetilen olağanüstü bir süreç söz konusu. Bu ay içerisinde maaş bağlama işlemlerini yatırılmasını bekliyorum” dedi. Uzun süredir maaşının bağlanmasını bekleyen vatandaşlar için endişeli bekleyiş yakında sona ermiş olacak.

EYT’LİNİN MAAŞI NE ZAMAN BAĞLANACAK?

Bakan Bilgin: “Çok az bir süre kaldı. Bu hafta içinde tamamlanır. Tamamlanmazsa en fazla bir hafta 15 güne sarkabilir kimse endişe etmesin” dedi.

“Bu süreçte herkes bütün birikmiş haklarına sahip olacak. Eksik işlemi bulunanların dosyaları tamamlanıyor. Onlar da bir sorun bulunmuyor.”

YENİ DÜZENLEMEDE TAŞERON İŞÇİLERİ YER ALIYOR!

Bakan Bilgin: “Özellikle EYT ile 3600 ek gösterge çalışmalarına yer veriyoruz. Son olarak geçici işçiler dosyasını kapattık. Meclise intikal edildi. Mecliste sorunu çözülecek. Biz hazırlığımızı yapıyoruz. Teknik açıdan meclis de yapmaktadır. Şu anda problemimiz taşeron işçileri” dedi.

EYT BAŞVURUSUNDA SON DURUM!

SGK Uzmanı İsa Karakaş EYT ile ilgili şu istatistik açıklamayı yaptı:

“EYT düzenlemesi 3 Mart'ta hayata geçti. Her ay 120 bin kişiye maaş bağlandığı düşünüldüğünde 9 aylık süreçte bu rakam 1 milyonu aşıyor. 2 milyon 250 bin vatandaşın emeklilik yolu açıldı. Başvuru sayısı şu an 1 milyon 800 bini geçiyor. 450 bin kişi için eksik prim süreci söz konusuyken prim tamamlanıyor ve emekliliğe hak kazanmanın yolu açılıyor.