Emeklilere ödenen taban ücretin 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkmasının ardından bu ücretin altında kalan tüm emekli aylıkları da 7 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Bu uygulamadan 8 milyon fazla emeklinin zam alacağı hesaplanırken; gözler bu kez de ara zam bekleyişinde olan memur ve asgari ücretliye döndü. Asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğine ilişkin ilk sinyal ise geldi.

Ocak ayı itibariyle brüt 10 bin 8 TL, net 8 bin 506 lira 80 kuruş seviyesine çıkan asgari ücret, açlık sınırının altında yılın ikinci ayından kaldı. İşverene maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş olarak hesaplanan asgari ücrette artış beklentisi, bu nedenle işçi cephesinde başladı. Özellikle de emeklilerin taban ücreti ile gazi maaşlarındaki artıştan sonra beklentiyi artırdı. Dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in görüşmesinden ise, asgari ücretliye zam gelip gelmeyeceğine dair bir sonuç çıktı. Peki asgari ücrete zam gelecek mi? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRETTE ARA ZAM PLANI VAR

Ocak ayında asgari ücret ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse ara dönemde zam yapmaktan geri durmayız” diyerek, ara zam sinyalini vermişti. Geçtiğimiz gün AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Bilgin’in gündemi bilinmezken; görüşme öncesinde Bakan Bilgin’den asgari ücrete ilişkin açıklama geldi. Görüşmeye girmeden soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı için temmuz ayına işaret etti. Erken zam sinyali vermeyen Bakan Bilgin, görüşmeden sonra ise, açıklama yaptı.

BAKANLIK, TEMMUZ HABERİNİ YALANLADI

Dünkü görüşmeden sonra sessiz olan Bakan Bilgin’in açıklamasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan temmuza işaret eden görüşler yalanlandı. Herhangi bir açıklama yok diyen Bakanlık, “Bugün bazı web sitelerinde asgari ücret ile ilgili yeni gibi servis edilen bazı haberler yer alıyor. Bakanımızın asgari ücretle ilgili yeni bir açıklaması olmamıştır. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadeleriyle, asgari ücretlinin zamma dair umudunu artırdı.