Kahramanmaraş merkezli depremlerde 35 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Yaşamın adeta durduğu deprem bölgesinde iş ve çalışma koşulları yeniden düzenleniyor. Depremzedelerin mağdur olmaması için harekete geçen kurumlar arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yer aldı. Bakanlık, bölgedeki iş ve çalışma koşullarını iyileştirmek için önemli kararlar aldı.

Depremin vurduğu 10 ilde depremzedelerin yararlarını saracak uygulamalar hayata geçiyor. Son olarak kamu bankalarından Halkbank, deprem bölgesindeki esnaf ve sanatkarların kullandıkları düşük faizli kredi borçlarının 6 ay ertelenmesini kararlaştırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da deprem bölgesini kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğini başlatacağını duyurdu.

DEPREMZEDELERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Deprem sonrası bölgede OHAL ilan edilirken 10 ildeki depremzedeler için kısa çalışma ödeneği verileceği belirtildi. Binlerce kişinin enkaz altında yaşamını yitirdiği kentlerde binlerce kişi evsiz ve işsiz kaldı. Yıkılan binalar sebebiyle işsiz kalan vatandaşlar için bakanlık harekete geçti. Sigortalı çalışırken işsiz kalan vatandaşlara yönelik kısa çalışma ödeneği başlatıldı. Çalışma Bakanı bu yönde talimat verirken, kısa çalışma ödeneğinin netleşmesi için alınacak Cumhurbaşkanlığı kararının Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

BAKANLIKTAN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 10 ilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında nakdi ücret desteği verilecek. Bakanlığın açıkladığı son bilgilere göre bölgedeki depremzedelerin yararlarını sarmak amacıyla kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra nakdi ücret desteğine başlanacak. Depremin etkilediği 10 ilde çalışma hayatının durması yüzünden sigortalı vatandaşlara nakdi ücret desteği verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sürdürdüğü araştırmalarla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Deprem bölgesinde OHAL ilan edildikten sonra yıkılan binalara hızlı bir şekilde müdahale edilmeye başlandı. İşini kaybeden depremzedeler için bakanlık tarafından nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi programların devreye alınacağı öğrenildi. Çalışma Bakanının önümüzdeki günlerde depremzedeler için nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği hakkında açıklama yapması bekleniyor.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANACAK

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından bölgede depremzedelere destek çalışmaları sürüyor. İşini kaybeden sigortalı vatandaşların maddi gelir ihtiyacını karşılamak için harekete geçildi. Çalışma Bakanlığı, işsiz kalan vatandaşlara maaş bağlamak için kısa çalışma ödeneğini devreye alacak. Bu konuda çalışmalar devam ederken alınan karara önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’nın onay vermesi beklenecek. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamaya geçecek.

Editör: Uşak Son Dakika