Ekonomik açıdan desteklenmesi gereken tüm kesimleri desteklemek adına pek çok ödeme türünü devreye almış olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerçekleştirdiği destek ödemeleri kapsamında; kadın, çocuk, yaşlı, aile gibi kesimlere öncelik veriyor. Bu kapsamda özellikle de çocuğu olan ailelere yardımda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yardım türlerinden birini hatırlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardımdan yararlanma şartlarını duyurdu.

İhtiyaç sahibi olan haneleri pek çok açıdan destekleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu destekler kapsamında, özellikle ailesinde çocuk olan hanelere seslendi. 3294 Sayılı Kanun kapsamında yardımda bulunacağını duyuran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların okul çağında olması halinde ailelerin yardımdan yararlanabileceğini bildirdi. Peki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı okul yardımı nasıl alınır? İşte yardım detayları…

BAKANLIK ŞARTLARI SAĞLAYAN HANELERE YARDIM YAPIYOR

Şartları sağlayan hanelere yardımda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailelerin sosyal güvencesi bulunmaması ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi sayılmaları halinde yardımdan yararlanılabileceğini bildirdi. Bu şartlara ek olarak; ailede çocuk olmasını şart koşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aynı zamanda çocuğun örgün eğitim almasını ve eğitim dönemindeki bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmasını da şart koştu. Hanede ikamet eden 18 yaş üstü bir kişinin eğitim alan çocuk için başvuruda bulunacağı bu yardım türünün miktarı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklandı.

BAKANLIK DESTEK KAPSAMINDA AZAMİ 300 TL ÖDEME YAPIYOR

Şartları sağlayan kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ya da e-Devlet aracılığıyla başvuru yapması halinde ödemeyi gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ödeme kapsamından yararlanılması için çocukların ilk ve orta öğretim çatısı altında eğitim almasını talep ettiğini de belirtti. Okul kademesine göre ödeme yapan bakanlık, yaptığı duyuruda; “İlköğretim erkek öğrenci aylık 90 TL, kız öğrenci aylık 100 TL; ortaöğretim erkek öğrenci aylık 130 TL, kız öğrenci aylık 150 TL” ödeme yapacağını duyurdu. Ödemeler iki ayda bir olduğu için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, azami 300 TL ödeme gerçekleştiriyor.