Son dönemlerde gerek yüksek enflasyon gerek ise de hareketli dolar kuru sebebi ile günden güne pahalılaşan hayat şartları, birçok kişinin bütçesi üzerinde deprem etkisi yarattı. Temmuz ayında maaş zammı alan ancak Türk Lirası’nın döviz kuru karşısında değer kaybetmesi ile alım güçleri oldukça gerileyen milyonlarca tüketici, bu süreçte özellikle devlet yardımlarını yakın takip altına aldı. Sosyal bir devlet olmanın sorumluluklarını yerine getiren başlıca kurumlar arasında yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise eylül ayının en çok sorgulananları arasında yerini aldı.

Eğitimden sağlığa, barınmadan beslenmeye kadar çok çeşitli kategoriler altında 50’yi aşkın yardım modeli ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aile destek ödemeleri ile kapsam alanını genişletti. Hali hazırda devlet desteklerinden yararlananlar ile henüz herhangi bir yardım modelinden destek almayan tüm ihtiyaç sahiplerini kapsayan aile destek ödemelerinin düzenlik nakit yardımlar arasında yer aldığını belirten bakanlığın ekim ayında hangi tarih aralıklarında ödeme gerçekleştireceği merak konusu oldu.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ EKİM 2023

Bakanlığın geçtiğimiz yılın yaz mevsiminde yürürlüğe girmiş olan yardım modellerinden olan Aile Destek Programı, bu sene de milyonlarca ihtiyaç sahibinin bütçesini desteklemektedir. Kişi bazlı değil hane bazlı olan bu destek yardımından yalnızca ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlayabilen aileler yararlanabilir. 12 ay boyunca devam eden yardım modeli kapsamında ödemeler her ayın 15’i itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlanır. Edinilen bilgilere göre bakanlık yeni ayda da ödemeleri 15 Ekim tarihi itibari ile hak sahiplerinin hesaplarına aktaracaktır.

AİLE DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen aile destek ödemeleri, hanenin kişi başına düşen aylık gelirine göre değişiklik göstermektedir. Kişi başı ortalama geliri 450 TL’nin altında olanlara bin 250 TL, 450- 911,15 TL aralığında olanlara bin 100 TL, 911,15- 1.372,30 TL aralığında olanlara 950 TL, 1.372,30 TL’nin üzerinde olanlara ise 850 TL tutarında ödeme yapılır.

Editör: Uşak Son Dakika