Sosyal devlet ilkesinden hareketle Türkiye’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından birçok farklı kategoride destek ödemeleri yapılıyor. Nakdi yardımlardan yararlanarak birçok ihtiyaç sahibinin rahat bir nefes alması destekleniyor.

Bakanlık tarafından hemen hemen her kesim için özel destekler bulunuyor. Bu özel destekler arasında kadınlara yönelik destekler dikkat çekiyor. 2023 yılında da devam eden destek ödemeleri kapsamında annelere özel yardımlar yapılıyor.

ÇOCUK SAHİBİ KADINLARA ÖZEL SOSYAL DESTEKLER!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan ve çocuk sahibi olmaya aday hamile kadınlara devlet tarafından muhtelif destekler ödenmeye devam ediyor. Bu kapsamda kadınlar gebelik dönemlerinde her ay 200 TL, çocuk için her 100 TL, doğumun hastanede yapılması halinde tek seferlik 500 TL, doğumdan sonraki 2 ay için 1ylık 300 TL ödeme yapılıyor.

Toplamda 3.800 TL’yi bulan destek ödemelerinden yararlanmak için belirlenen sosyal yardım şartlarının tümünün sağlanması gerekiyor. Sadece çocuk sahibi kadınların yararlanabildiği destek ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından veriliyor. Doğum yapan kadınlara yönelik özel birçok farklı sosyal destek bulunuyor. Şartları sağlayanlar başvurularını tamamlayarak yararlanabiliyor. Doğum yardımı gibi destekler ise genelde otomatik olarak anne hesabına PTT üzerinden yatırılıyor.

ANNELERE VERİLEN SOSYAL YARDIMLAR NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere verilen yardımlar arasında doğum yardımı ilk sırada yer alıyor. Ekonomik durumu ne olursa olsun her doğumda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL ödeniyor.

0 – 2 yaş arasında 2 çocuk sahibi olan ailelere de çoklu doğum yardımı yapılıyor. Annelere bu kapsamda 400 TL olmak üzere iki ayda 800 TL ödeme yapılıyor. Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenlerin belirli koşulları sağlaması gerekiyor. Çoklu doğumda ve diğer destek ödemelerinde farklı koşulların oluşması gerekiyor. 

Editör: Uşak Son Dakika