Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hak sahibi ailelere yaptığı ödemeler araştırılıyor. Yeni yılda bakanlığın öğrencilere yönelik ödemeleri de yoğun talep görmeye başladı. SED ödemeleri kapsamında eğitim hayatına devam eden öğrenciler adına sosyal yardımlar yapılacak. Maddi durumu yetersiz olan dar gelirli vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan müjdeli haber geldi. SED başvurusu yapan dar gelirli ailelerde çocukların eğitim hayatına devam edebilmeleri için maddi destek verilecek.

Devlet 4.000 TL’ye Kadar Yardım Yapacak

İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere devletten yardım eli uzatıldı. Maddi açıdan zor dönemden geçen ailelerde eğitim hayatına devam eden öğrenciler adına sosyal yardımlar yapılıyor. SED yardımı adı verilen bu ödemeler kapsamında hak sahibi ailelere maddi destek sunuluyor. Maddi durumu yetersiz olan vatandaşların bu yardımı alabilmeleri için SED başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Başvurudan sonra muvafakat alan ailelere 3 bin 708 TL destek ödemesi yapılıyor.

2023 SED Yardımı Ne Kadar?

Her yıl olduğu gibi bu sene de sosyal yardım miktarlarında bazı güncellemeler yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardım ödemelerinde 2023 yılı itibarıyla bazı değişiklikler gündeme geldi. SED yardımı olarak bilinen bu haktan yararlanacak kişiler yeni yıldaki ödeme miktarlarını merak ediyor. SED yardımı kapsamında çocuklara 2 bin 59 TL yardım desteği verilecek. Bunun dışında SED yardımı ödemeleri çocukların eğitim durumuna göre şu şekilde belirleniyor:

·        İlköğretim çağında okuyan öğrenciler için 3 bin 90 TL SED ödemesi yapılacak.

·        Ortaöğretim seviyesinde okuyan öğrencilere 3 bin 295 TL SED ödemesi yapılacak.

·        Ortaöğretim çağında olup okumamış olan çocuklara 2 bin 59 TL destek verilecek.

·        Yüksek öğrenim okuyan üniversite öğrencilerine 3 bin 708 lira SED ödemesi yapılacak.

·        Kurumdan ayrılan gençlere bin 648 TL ödeme yapılacak.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen SED yardımı başvuruları merak ediliyor. SED yardımı için başvurular il müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezlerinde yapılıyor. Bu destek paketleri yılda bir veya iki kez olup sınırlı süreye sahiptir. Başvuru için dilekçe, TC vatandaşı olmak, hastane sağlık raporu, öğrenci kimliği ve İŞKUR’a başvuru yapıldığına dair belgeler talep ediliyor. Mesleki kurs başvuru sertifikası olanlar da SED yardımı başvurusu yapabiliyor. SED yardımı için başvuru yapmak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) binalarına şahsen müracaat edebilir. Bu vakıflar aracılığıyla maddi durumu yetersiz olduğu tespit edilen vatandaşlar SED yardımı alabiliyor.

Editör: Uşak Son Dakika