Son dönemde devletin sosyal destekleri vatandaşlar arasında epey gündem konusu haline geliyor. Devlet, çalışıp çalışmadığına bakmadan annelere ödeme sağlayacağı yeni yardım paketini duyurdu. Çocuklu kadınların yararlanacağı bu sosyal yardımda ödemelerin toplam tutarı 16 bin lirayı buluyor. Bu destek çalışma hayatında olup olmasın, sigortası devam eden ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Ödemeler, çocuğun doğumundan üniversite son sınıfa gelinceye kadar devam ediyor. Devlet çocuğu olmayan kadınlar için de benzer sosyal destek programları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Doğum İzninde Olan Annelere Ödeme

Devlet yakın zamanda çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın annelere toplamda 16 bin TL ödeme yapacağı programı hazırladı. Bu destek işgücü içinde olup olmasına bakılmaksızın doğum yapan annelere ekonomik yardım yapmayı amaçlıyor. Hükümet, doğum izninde olan ve iş sözleşmesi işverenleri tarafından feshedilemeyen anneler için ödeme programını başlattı. Sigortalı olduğu halde çalışmayan annelere 112 günlük doğum izni kapsamında en az 16 bin TL tutarında ödeme yapılacak. Hükümet herhangi bir işte asgari ücretle çalışıp 112 gün doğum izni kullanan annelere en az 16 bin TL tazminat ödeneceğini duyurdu.

Annelere Doğum İzninde 16 Bin TL Ödeme

Herhangi bir iş yerinde çalışırken 112 günlük toplam doğum iznine ayrılan sigortalı kadınlara devletin ödemeleri devam ediyor. Son dönemde sigortalı kadınların en çok araştırdığı konular arasında doğum izni ödemeleri geliyor. Sigortalı çalışırken çocuk doğuran kadınlar, doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplam 112 gün doğum izni kullanabiliyor. Bu süreçte işverenler sigortalı çalışanlarının iş sözleşmesini feshedemediği için devletten doğum izni ödemeleri yapılıyor.

Çalışan Annelere Devlet Destekleri

İş hayatında kadınların rolünü arttırmak isteyen devlet çalışan annelere ilk etapta “doğum parası” adı verilen bir ödeme yapıyor. Bu ödemenin en önemli şartı bebeğin sağlıklı olması. Daha önce doğum yapmış yani ikinci kez anne olan kadınlar da çalışan annelere devlet desteklerinden faydalanabilecek. Ancak 2015 yılı öncesinde doğum yapan anneler bu kapsama alınmıyor. Devletin doğum parası adıyla verdiği maddi destekler ilk çocuk için 200 TL, ikinci çocuk için 400 TL olarak belirlendi.

Anne ve Babadan Biri Sigortalı Olmalı

Sigortalı çalışan veya kocası sigortalı olan anneler de doğum parası alma hakkına sahip olacak. Devletin bu konudaki sosyal yardımları tüm hızıyla devam ediyor. Kadınlara 3 ve daha fazla sağlıklı çocuk dünyaya getirmeleri halinde 600 TL ödeme yapılacak. Ödemeyi nakit alabilmek için annenin veya babadan en az birinin sigortalı olma şartı aranacak. Bunun yanı sıra annelere 202 TL tutarında süt parası ödemesi de yapılıyor.

Editör: Uşak Son Dakika