EYT yasası meclisten geçtiği anda 2,5 milyon vatandaş için yeni bir dönem başladı. Bankalar yeni emekli olacaklara özel teklifler oluştururken daha önce emekli olan vatandaşlar da maaş hesabını yüksek promosyon veren bankaya taşıyarak bu faydadan yararlanabildi.

Ortamı kızıştıran bu teklifler en cazip promosyon rakamı sunan bankaya yönelik ilgiyi artırdı. SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı mensupları alınan maaş tutarı kadar promosyon rakamını otomatik olarak hesabında bulabiliyor. Geri ödemesiz olarak yapılan bu promosyon desteği her bankanın farklı bir uygulaması ile gündeme geliyor.

YÜKSEK PROMOSYONDAN NASIL YARARLANILIR?

Piyasada küçük bir araştırma yapıldığında özel bankalar arasında yer alan ING Bank, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Akbank, Kuveyt Türk ve benzeri bankaların yüksek promosyon teklifinden anında faydalanılıyor. Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olan tekliften faydalanmak isteyenlerin bağlı bulunduğu bankadan çıkış talebini isteyerek online uygulama üzerinden ya da müşteri hizmetlerini hattı arayıp yüksek promosyon veren bankaya geçmesi yeterli oluyor.

BANKALAR NE VADEDİYOR?

Maaş hesabını farklı bir bankaya taşıyan emekli o bankanın sunduğu promosyon teklifinin yanı sıra kredi kartı harcamasına özel para puan kazanımı, belirli sektörlerde geçerli %50'ye varan indirimler ile ihtiyaç halinde düşük faizli kredi başvurusundan yararlanabiliyor.

PROMOSYON BAŞVURUSU ŞARTLARI

Yüksek promosyon rakamından yararlanmak isteyenlerin 3 yıl boyunca aynı bankada kalma sözü vermesi ve sözleşmeyi imzalaması yeterli oluyor. EYT ile ilk kez emekli olacaklar emeklilik sözleşmesine yüksek promosyon veren bankayı ekleyerek bu destekten yararlanması mümkün hale geliyor.

2023 BANKALARIN PROMOSYON KAMPANYALARI

Bankalar güncel olarak emekliye ek kampanyalarla birlikte 10.000 TL'ye kadar nakit promosyon ödemesi yapıyor. Bununla birlikte her banka Faizsiz Nakit Avans teklifi de sunuyor. Bu sayede promosyon rakamı 15.000 TL'yi buluyor. Hatta bazen aşabiliyor.

●       İş Bankası 7.500 TL'ye kadar promosyon ödemesi yapıyor.

●       ING Bank 10.000 TL'ye kadar promosyon ödemesi yapıyor.

●       Yapı Kredi 8.500 TL'ye kadar promosyon ödemesine ek en az 25.000 TL kredi ödemesi yapıyor.