Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) peş peşe meydana gelen banka iflaslarından olumlu etkilenmesiyle yükselişe geçen altın piyasalarında rekorlar kırılmaya devam ediliyor. Yükselişini sürdüren altın piyasalarındaki değerin birden bu denli artış yaşaması ise, yatırımcıları altının düşüşünün de sert olacağı konusunda endişelendirmeye başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, bu endişelerin doğru olup olmadığına ilişkin yeni açıklamalar gerçekleştirdi.

Altın ve para piyasalarına dair her hafta değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, yeni haftadaki fiyatlara ve artışlara ilişkin de konuştu. Altın piyasalarında düşüş bekleyip beklemediğine ilişkin konuşan Memiş hem altın alacaklara hem de altın satacaklara çeşitli tüyolar verdi. Yatırımcıları bir kez daha piyasa ve ekran fiyatlarına karşı uyaran Memiş, altın piyasalarına ilişkin yeni rakamsal tahminlerini de açıkladı. Peki altın düşecek mi, ne zaman düşecek? Altın satılmalı mı alınmalı mı? İşte tüm soruların yanıtları…

“REKOR KELİMELERİNİ ÇOK DUYACAĞIZ”

Şu an altının serbest piyasalarda 1253 TL düzeyini test ettiğini belirterek açıklamalarına başlayan İslam Memiş, “Bu yıl için rekor kelimelerini çok duyacağız gibi düşünüyorum. Üstelikle orta ve uzun vadede yatırımcısı altından kazanmaya devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle 1200 TL psikolojik direnci kırıldı ve bunun devam edeceğini düşünüyorum. Neden? Çünkü altın fiyatları son 2 haftadır ABD'de bankaların iflas haberleriyle güvenli liman gömleğini giydi. Bankacılık krizinin başka bankalara da yansıyabileceği, jeopolitik riskleri devamı, resesyon endişeleri de devam ediyor. Bu belirsizlikler altın fiyatlarını destekleyen başlıca faktörler” diye konuştu. Ardından altının ileriki dönemlerdeki seviyelerine değinen Memiş, tahminlerini şu şekilde bildirdi:

“Yani ons altın 2000 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olarak 2350 dolar düzeyini test edebilir. Serbest piyasalarda 1237 TL fiyatından kapanış yapan gram altın TL fiyatında ise 2023 yılı için 1450 TL ve devamında 1550 TL düzeylerini bekliyorum. Neden? Çünkü gram altın hem ons, hem dolar kuru ile fiyatını belirliyor. 2023 yılının ikinci yarısından sonra buralardan destek bulabilir.”

“ELİNDEKİNİ BENCE HEMEN SATMAMALI”

Altın almak isteyenlere de seslenen İslam Memiş, “Altın fiyatları çok yükseldi bozduralım mı? Ya da almayı ihmal etmiş elinde parası olanlar için yeni bir fırsat olur mu? Sorularına bakacak olursak; Evet 2 haftadır yükselişleri konuşuyoruz. Burada bir düzeltme geri çekilme olabilir. Ons tarafında 1960 dolar ve 1917 dolar düzeyi güçlü destekler. Ben 2009 dolar düzeyine kadar çıkan bu yükselişleri çok hızlı ve sağlıksız